Pomoc dla Pani Ewy z Małego Płocka

Pomoc dla Pani Ewy z Małego Płocka

Długotrwałe osłabienie, złe samopoczucie, złe wyniki badań krwi. 10 października 2016 roku Pani Ewa Tarnacka usłyszała diagnozę: ostra białaczka szpikowa. Wtedy właśnie dom w Małym Płocku zamieniła na szpitalne korytarze, a codzienne zajęcia na przetaczanie krwi i chemioterapię. W najbliższą niedzielę 18. grudnia w Kolnie, Małym Płocku, Stawiskach oraz Zambrowie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Ewy i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Ewy liczą na zaangażowanie lokalnej społeczności świadomej problemu.

W podobnej sytuacji do Pani Ewy są niestety tysiące ludzi. Tylko w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na nowotwór krwi, a wciąż co piąta osoba potrzebująca przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego nie znajduje swego genetycznego bliźniaka. Dlatego świadoma problemu Pani Ewa apeluje: Zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich ludzi dobrego serca, którzy mogliby ofiarować swoją pomoc poprzez zostanie dawcą krwi lub szpiku i tym samym uratować moje życie. 
Nie bądź obojętny na to wołanie. Przyjdź, zarejestruj się i uratuj życie! Rodzina i przyjaciele Ewy nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Ewy i Innych”. W akcję włączyły się również lokalne władze, Kościół, jak również szkoły i placówki kulturalne. 
Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka, dlatego w akcji weźmie udział ponad 70 wolontariuszy, pielęgniarki oraz lekarz.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Artykuł ze strony internetowej : www.4lomza.pl

2016-12-13 08:24 Iza Cierpikowska

Copyright @ 2003 Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin