Tacy sami w kulturze - w Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik to główne punkty wycieczki uczestników projektu „Tacy sami w kulturze” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. 31 października pięćdziesięcioosobowa grupa dzieci, młodzieży, osób dorosłych i niepełnosprawnych, poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach, wspólnie poznawała prawa przyrody. Poświęcona człowiekowi i przyrodzie eksperymentalna strefa jest ogromna, uczestnicy z zachwytem odkrywali zjawiska fizyczne oraz wszystko, co otacza człowieka i wokół niego funkcjonuje. Ciekawym punktem wyjazdu było planetarium Niebo Kopernika, w którym prezenterzy w interesujący sposób przedstawiali zjawiska astronomiczne. Jednak głównym celem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, które przybliżyło młodemu pokoleniu bohaterską walkę naszych przodków o wolną Warszawę i Polskę.
Najmłodsi zafascynowani byli interaktywnymi elementami wystawy oraz Salą Małego Powstańca. Starsi z zapartym tchem słuchali przewodników, którzy opowiadali o heroicznej walce okupowanej stolicy, podziwiali zgromadzone pamiątki, słuchali wspomnień powstańców i przechodzili kanałami w podziemiach sali pod Liberatorem.
Bardzo pouczająca wycieczka była tylko częścią projektu, który realizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Uczestnicy projektu brali już udział w letnim zgrupowaniu artystycznym i warsztatach wokalnych przeprowadzonych przez wybitnego tenora, doktora sztuki wokalnej, Jacka Szymańskiego. W ramach zadania, od września trwają też warsztaty taneczne i wokalne, a efekty pracy będzie można zobaczyć i usłyszeć już 9 listopada w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zaprasza na taneczno-wokalną opowieść patriotyczną „Tacy sami w kulturze dla Niepodległej”. Finał i jednocześnie podsumowanie projektu to dwuczęściowe widowisko prezentujące piosenki związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i okresu dwudziestolecia międzywojennego, zabarwione tanecznymi choreografiami wykonywanymi przez dzieci, młodzież i osoby niepełnosprawne. W ten sposób uczestnicy zadania chcą uczcić 100 lecie Wolnej Polski, a wszystko odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury z programu Kultura Dostępna.
Zadanie realizowane w ramach programu ,,Kultura dostępna 2018’’
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Fotogaleria
Czytaj także
- Karen Edwards - koncert!
- XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża 2024 - program
- Wystawa malarstwa Aleksandry Pakuszewskiej i fotografii Tomasza Pakuszewskiego
- Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich Nowogród 2024
- Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych 2024 - kolejność występów
- Wystawa portretu Tomasza Brańskiego
- Tajniki muzykowania na harmoni pedałowej 2024 - zapisy.
- Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej
- O.T.T.T XX Dziecięca Gala Taneczna o Mistrzostwo Łomży 2024
- Konkursu Poezji Ludowej 2024