Wystawa rzeźby Andrzeja Żmudy

Wystawa rzeźby Andrzeja Żmudy

Wystawa rzeźby Andrzeja Żmudy - Nowe spojrzenie
na stare ilustracje. Galeria ROK Łomża, ul. Małachowskiego 4. Październik 2022

Powstały cykl prac ceramicznych poświęcony jest wybranym twórcom polskiej szkoły ilustracji.
Stworzone dzieła powstały z zamiłowania do pięknych, starych książek i ilustracji dla dzieci. Zostały zainspirowane językiem rysunku, barwy, klasycznej szkoły ilustracji polskiej, są próbą przełożenia ich dwuwymiarowości na formę przestrzenną. Stworzone z radością, kojarzą się z atmosferą barwnych wspomnień dzieciństwa.
Budują świat pozytywnych odczuć i skojarzeń. Praca nad zadaniem polegała na wyborze najciekawszych ilustracji literatury dla dzieci i młodzieży.
Spośród wielu twórców najwięcej inspiracji dostarczyły mi ilustracje Jana Marcina Szancera, Janusza Stannego, Zbigniewa Rychlickiego oraz Zdzisława Witwickiego.
Uważny i wnikliwy obserwator zauważy postaci z baśni Hansa Chrystiana Andersena, Marii Konopnickiej, Marii Kownackiej, Czesława Janczarskiego czy Lucyny Krzemienieckiej. Nie zostały one opisane, identyfikację pozostawiam wiedzy i mądrości odbiorców.
Powstałe prace zostały nie tylko wyrzeźbione w glinie i wypalone, tak aby miały formę przestrzenną, ale również pokolorowane szkliwem. Twórcza analiza najciekawszych dzieł i przełożenie ich na język trójwymiarowości była podróżą w świat dzieciństwa, przypomnieniem wspaniałych obrazów, wrażeń ale również skromnym hołdem dla artystów polskiej szkoły ilustracji. Prezentowane są w galerii ROK Łomża.

Andrzej Żmuda


Andrzej Żmuda, absolwent Wydziału Artystycznego UMCS, instruktor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Zajmuje się malarstwem, grafiką, ceramiką. Uczestnik i organizator plenerów malarskich, konkursów plastycznych oraz wystaw artystycznych.Fotogaleria

2022-10-23 13:03 Admin

Copyright @ 2003 Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin