Rozmaitości Wielkanocne
X edycja Gminnego Konkursu 16 marca 2008r.
Święta Wielkanocne i budząca się wiosna inspirowały mieszkańców Puszczy Zielonej do twórczej aktywności. Okres przedświąteczny w tradycji ludowej to czas na odnowienie mieszkań i przygotowanie nowych ozdób domowych. To także czas na przygotowanie palm na Niedzielę Palmową, którą na Kurpiach obchodzono bardzo uroczyście. W trosce o zachowanie i odnowienie charakterystycznego dla Kurpi Zielonych zdobnictwa oraz podtrzymania tradycyjnego charakteru Niedzieli Palmowej, Gminny Ośrodek Kultury prowadzi edukację w zakresie rękodzieła artystycznego pod kierunkiem Renaty Krajewskiej. W tym także celu, we współpracy z wszystkimi szkołami na terenie gminy Zbójna oraz z Muzeum Północno – Mazowieckim w Łomży, od 1999 roku organizuje gminny konkurs „Rozmaitości Wielkanocne”, nad którym patronat objął Wójt Gminy Zbójna Zenon Białobrzeski.
W zakres konkursu wchodzą: palmy wielkanocne, bukiety, kierce, wycinanki i pisanki, wykonane zgodnie z tradycją Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Konkurs z roku na rok rozwija się pod względem jakościowym i ilościowym. W ostatnich latach wzięło w nim udział około 600 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum (palmy i kierce mogą być wykonywane w kategorii klasowej). Konkurs „Rozmaitości Wielkanocne” cieszy się coraz większym zainteresowaniem dorosłych mieszkańców gminy. W 1999 r. na konkurs dostarczono: 10 palm, w tym 9 klasowych oraz 20 pisanek. W 2006 r. oceniono rekordową ilość prac: 56 palm, 869 wycinanek, 252 pisanki, 10 kierców i 3 bukiety.
Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbywa się co roku w Niedzielę Palmową o godzinie 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury. Następnie wszystkie palmy są zabierane przez wykonawców i zespoły kurpiowskie na procesje do kościołów parafialnych w Zbójnej, Kuziach i Dobrymlesie.
„Jestem Kurpsionecka
Z dziada i pradziada
O chtornech ni cęsto
Matuś opoziada
Jestem Kurpsionecka
Zdolna, pracozita
To przeze mnie właśnie
Ta palma uzita
Z kolorowych ksiatow
I z zieleni lasu
Dlo Ciebzie Jezusku
Z downiejsech juz casow
Zijemy palemki
By uccić Cie Panie(…)”
/fragm. „Zijemy leluje” J.A. Krzyżewska/