Warsztaty rękodzieła artystycznego - „ Pirografia - wypalanie w drewnie

Warsztaty rękodzieła artystycznego - „ Pirografia - wypalanie w drewnie

Pirografia to jedna z technik pracy w drewnie, której efektem jest pięknie zdobiona stolarka. Pojęcie to oznacza „pisanie z ogniem”, od greckiego pur (ogień) i grafos (pisanie).

Materiały do wykonania pracy:

deseczki - najlepiej z wysuszonego drzewa liściastego np. brzozy, buku, jaworu, klonu lub dębu, ponieważ ma lepszą strukturę słoi niż drewno iglaste, a także jest mniej żywiczne

i nie „płacze” podczas wypalania, ołówek, pirograf/ wypalarka, wzór/ obrazek do namalowania, lakier bezbarwny, papier ścierny, kalka techniczna.

Sposób wykonania:

Przygotowujemy deseczkę dowolnego wymiaru i kształtu, przecierając ją papierem ściernym, by pozbyć się wszelkich nierówności. My użyliśmy deseczek o wymiarach 12 x 23 cm. Na tak przygotowanych deseczkach przygotowaliśmy projekty - rysunki ołówkiem m.in. króliki, kurczak, baranki itp. Wy możecie również położyć kalkę techniczną na wybranym rysunku, zdjęciu lub napisie i dokładnie obrysować go ołówkiem na kalce, pamiętając o wszystkich szczegółach. Następnie odwrócić kalkę i położyć rysunkiem do drewna. Zamocować ją z góry i z dołu taśmą klejącą tak, by była nieruchoma. Następnie ołówkiem dokładnie obrysować rysunek w ten sposób by nanieść go na drewno.

Kolejny etap to użycie pirografu/ wypalarki. Obrazek wykonuje się poprzez staranne i dokładne wypalanie narysowanych linii oraz przestrzeni między nimi. Najlepsza jest wypalarka z regulacja mocy, dzięki której można manipulować głębią, otrzymując różne odcienie koloru. Gotową pracę należy odpowiednio wykończyć np. lakierem bezbarwnym. Wykonana prawidłowo będzie stanowić oryginalną i ciekawą dekorację lub stanie się pięknym prezentem.

Zachęcamy do tworzenia.

Fotogaleria

2021-03-26 10:18 MGOK Jedwabne

Copyright @ 2003 Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin