WAKACYJNE WYSTĘPY NA SPOTKANIACH MIĘDZYNARODOWYCH

lipiec sierpień

WAKACYJNE WYSTĘPY NA SPOTKANIACH MIĘDZYNARODOWYCH

  • Korowód - pochód miastem
  • "Podlaska Oktawa Kultur"
  • Degustacja potraw kurpiowskich
  • Degustacja potraw kurpiowskich
  • Widowisko obrzędowe "Kurpsie od niedzieli bziołej do niedzieli ksietnej"
  • Widowisko obrzędowe "Kurpsie od niedzieli bziołej do niedzieli ksietnej"
  • Widowisko obrzędowe "Kurpsie od niedzieli bziołej do niedzieli ksietnej"
  • Widowisko obrzędowe "Kurpsie od niedzieli bziołej do niedzieli ksietnej"
  • Koncert pieśni kurpiowskich
  • "Grani pod strumami"
  • Występ na Rynku Jabłonkowskim
  • Korowód - dojście do sceny głównej

      III Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „ Podlaska Oktawa Kultur” – 23-28 lipca 2010 (w centrum Białegostoku wielka scena przy ratuszu)

     Jest to Wielokulturowy Festiwal Podlasia, na którym prezentowały się zespoły z różnych części Europy i Azji (Polska, Białoruś, Ukraina, Litwa, Rosja, Grecja, Chorwacja, Indie, Nepal, Bośnia, Hercegowina, Turcja, Adygeja i Tatarstan). W tak miłym i wybornym gronie miały zaszczyt zaprezentować się Zespoły Śpiewacze, młodzieżowy i pary taneczne ze Zbójnej w widowisku teatralno – obrzędowym „Rajby Kurpiowskie” w reż. Teresy Pardo.

     Kilka dni później, w dniach 6-8 sierpnia 2010 na zaproszenie Polskiego Związku Kulturalno – Oświatowego „Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej” wyjechał na Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „63 Gorolski Święto” do Jabłonkowa k/Cieszyna w Czechach.

     Na początek odbyło się seminarium w siedzibie PZKO na temat obrzędów i tradycji regionów z których przybyły zespoły i zaproszone delegacje. Urszula Kuczyńska kierownik skansenu w Nowogrodzie wygłosiła odczyt o naszej tradycyjnej kulturze Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

     W malowniczo położonym Lasku Miejskim na scenie głównej pokazaliśmy obrzędy kurpiowskie, w widowisku teatralno – obrzędowym „Kurpsie od niedzieli ksietnej do niedzieli bziołej” w reż. Teresy Pardo. W chałupach góralskich rozmieszczonych naokoło widowni odbywały się degustacje potraw regionalnych. W jednej z tych chałup nasze tradycyjne potrawy przyciągały tłumy smakoszy. Największą ciekawość wzbudziły fafernuchy i psiwo kozicowe. Przed chałupą, naszą twórczość ludową w kowalstwie prezentował Romuald Grużewski, a w wycinankarstwie Anna Stomska.

     Następnego dnia na scenie głównej zaprezentowaliśmy swój dorobek artystyczny w pieśniach kurpiowskich. Nieco później na „Grani pod strumami” kapela przygrywała parom tanecznym, a zespoły zachwycały śpiewem uczestników imprezy.

     Na zakończenie Góralskiego Święta, w niedzielę koncertowaliśmy na rynku Jabłonkowskim w centrum miasta, gdzie kapela grała na scenie, a pary taneczne dawały popisy wciągając w zabawę przechodniów. W południe w Jabłonkowskim kościele parafialnym odbyła się msza ekumeniczna za wszystkich „Goroli”, a tuż po mszy barwny korowód złożony ze wszystkich zespołów zaproszonych na Góralskie Święto paradował od rynku miejskiego do sceny głównej. Oprócz polskich zespołów ze Zbójnej, Wisły, Bukowiny Tatrzańskiej, Oświęcimia, Makowa Podhalańskiego były tam oczywiście Czeskie: z Jabłonkowa, Bukowca, Bystrzycy nad Olzą, Oldrzychowic, Nawsi, Mostów k/Jabłonkowa, Cieszyna Czeskiego oraz ze Słowacji, Rumunii, Kenii i Kostaryki.

     Do naszej Kurpiowskiej Puszczy Zielonej powróciliśmy z bardzo miłymi wspomnieniami, bogatsi o nowe wrażenia artystyczne po spotkaniu z różnymi grupami etnicznymi.

 

2010-08-13 14:11 Renata Krajewska

Tematy pokrewne (tagi)

imprezy kulturalne,
Copyright @ 2003 Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin