Rysunek

RYSUNEK

Technika ta polega na nanoszeniu na płaszczyznę linii przy użyciu odpowiednich narzędzi, takich jak: ołówek, pastel, piórko,mazak, sangwina, tusz, kreda, patyk, pędzel, itp. Najpopularniejszym podłożem jest papier. Nazwy technik rysunkowych biorą się często od nazwy narzędzi, którymi są wykonane, np. rysunek pędzlem, ołówek, pastel, itp.

Technika SUCHEJ PASTELI:

Technika suchego pastelu nie należy do najłatwiejszych technik malarskich. Wymaga dużej uwagi, staranności i opanowania od twórcy. Owocuje to jednak niesamowitym efektem wizualnym.

Pastel jest środkiem rysunkowym w formie kolorowego sztyftu wykonanego z pigmentu, kredy, gipsu oraz spoiwa - gumy. Nazwa jego pochodzi od włoskiego słowa "pasta"- ciasto , gdyż przed wyschnięciem (po wymieszaniu składników) mają właśnie taką konsystencję. Wszystkie składniki miesza się dokładnie, następnie formuje się wałeczki i pozostawia do wyschnięcia.

Pastel służy do nanoszenia kolorowych pigmentów na najczęściej papierowe podłoże. Pigmenty te można mieszać ze sobą na podłożu poprzez rozcieranie uzyskując delikatne przejścia pomiędzy plamami barw. Pastele suche łatwo się obsypują, dlatego po skończeniu pracy należy utrwalić rysunek specjalnym środkiem płynnym- fiksatywą. Prace najczęściej oprawia się za szkło.


2008-09-30 09:06 Iza Cierpikowska

Tematy pokrewne (tagi)

rysunek,

Czytaj także

Copyright @ 2003 Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin