PISANKI
- na zdjęciu pisanki laureatek konkursu Sztuki Ludowej 2008, Marii Barańskiej z Zambrowa (I nagroda), Joanny Patalan z Turośli (II nagroda), Edyty Potaś (III nagroda)
- Wyroby z bibuły Teresy Grodzkiej z Nowogrodu
Wyroby charakterystyczne i najczęściej stosowane w tradycji ludowej.
Z wielu sposobów wykonania pisanek podajemy dwa- naszym zdaniem najczęściej używane.
1.
W niewielkim naczynku topimy wosk pszczeli (jest najlepszy), patyczkiem, łebkiem szpilki lub cienkim pędzelkiem maczanym w gorącym wosku rysujemy na ugotowanych na twardo jajkach dekoracyjne kompozycje. Jajka wkładamy potem do naczynia z zimna farbą na kilka godzin. Jaja trzeba kilka razy odwracać, aby się równomiernie pofarbowały.
Do farbowania pisanek najlepiej jest używać naturalnych roślinnych barwników. Najpowszechniej używane przez wiejskie pisankarki są łupy z cebuli, wygotowane w wodzie, dają piękne barwniki, żółte lub pomarańczowe aż do ciemnego karminu lub ciepłych brązów, zależnie od gatunku cebuli, ilości łupin i czasu gotowania. Wygotowana kora dębowa daje piękny kolor czarny.
2.
Gotujemy jajka w barwniku (np. w łupach cebuli) lub w korze dębowej na twardo i wydrapujemy na skorupkach dowolne kompozycje szpilką, gwoździem,nożykiem itp.. Na jednobarwnym tle powstają wtedy ornamenty w naturalnym kolorze skorupki.