Przegląd Kurpiowskiej Sztuki Ludowej

Wyniki Konkursu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej

Konkurs Kurpiowskiej Sztuki Ludowej miał zasięg regionalny i odbywał się w ramach obchodów XXI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. Wernisaż wystawy i wręczenie nagród laureatom odbył się dn. 15 czerwca 2014r. w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Nowogrodzie.

Protokół

z posiedzenia komisji oceniającej prace nadesłane na konkurs

KURPIOWSKA SZTUKA LUDOWA2014


Komisja w składzie:

1. Wiesława Pawlak- przewodnicząca, etnograf, starszy kustosz Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomży

2. Urszula Kuczyńska - członek, etnograf , kierownik Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie

3. Izabela Cierpikowska - członek, instr. ds folkloru i plastyki Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży


W następujący sposób oceniła dostarczone na konkurs wyroby sztuki ludowej w dziedzinach:


RZEŹBA:

II nagroda - Jan Rogiński z Jankowa Młodzianowa

wyróżnienie: - Andrzej Drozdowski z Łomży


PLECIONKARSTWO:

I nagroda - Jan Chojnowski z Jankowa Młodzianowa

II nagroda - Celina Bałdyga z Ksebek

III nagroda - Stanisław Modzelewski z Jankowa Młodzianowa


ZDOBNICTWO WNĘTRZA:


Wycinanka:

I nagroda - Karolina Remiszewska z Samul

II nagroda - Dorota Ułomek z Nowogrodu

- Anna Stomska ze Zbójnej

Kierce:

I nagroda - Karolina Remiszewska z Samul

II nagroda - Małgorzata i Sebastian Kozłowscy ze Zbójnej

Wyróżnienie: - Anetta Paduch i Joanna Paduch z Łomży


Bukiety i kwiaty:

II nagroda - Zofia TrzcińskaParzych z Nowej Rudy

- Małgorzata Bacławska z Lasek

III nagroda - Teresa Grodzka z Nowogrodu


PISANKI

I nagroda - Sebastian Kozłowski ze Zbójnej

- Maria Barańska z Zambrowa

II nagroda - Mariola Wawrzyniak z Dębnik


KORONKA

I nagroda - Halina Żukowska z Łomży

- Grażyna Siwik z Łomży

III nagroda - Halina Skorek z Nowogrodu

 

HAFT

I nagroda - Marianna Teśluk z Łomży- (makatki)

- Gabriela Nasiadko z Mątwicy

II nagroda - Katarzyna Nasiadko z Mątwicy (makatki)

- Joanna Ulatowska z Nowogrodu

- Renata Lutrzykowska z Nowogrodu

III nagroda - Teresa Włodarczyk z Łomży - Cecylia Kijek ze Zbójnej

KOWALSTWO:

I nagroda - Edward Królik z Nowogrodu

- Kazimierz Królik z Nowogrodu

II nagroda - Romuald Grużewski ze Zbójnej



Na tym protokół zakończono.


Nowogród, dn. 29.05.2014 r.


Konkurs odbył się dzięki pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


2014-06-16 13:04 Iza Cierpikowska

XXI Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej

Konkurs Kurpiowskiej Sztuki Ludowej 2014

Konkurs Kurpiowskiej Sztuki Ludowej ma charakter regionalny i skierowany jest do twórców ludowych z terenu dawnego województwa łomżyńskiego. Wszystkie prace muszą być wykonane zgodnie z tradycją kurpiowską i dostarczone do dnia 19 maja 2014 roku do Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia. Szczegóły zawarte są w regulaminie. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich twórców kultywujących tradycję naszych przodków. Konkurs odbywa się dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Załączniki

  1. Regulamin Konkursu
  2. Karta Zgłoszenia
2014-04-16 12:08 Iza Cierpikowska

Protokół - Konkurs Kurpiowskiej Sztuki Ludowej 2013

Protokół

z posiedzenia komisji oceniającej prace nadesłane na konkurs

„KURPIOWSKA SZTUKA LUDOWA”

 

Komisja w składzie:

1. Wiesława Pawlak-przewodnicząca,  etnograf, starszy kustosz Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży

2. Urszula Kuczyńska – członek, etnograf , kierownik Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie

3. Izabela Cierpikowska – członek, instr. ds folkloru i plastyki  Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży

 

W następujący sposób oceniła dostarczone na konkurs wyroby sztuki ludowej w dziedzinach:

 

RZEŹBA:

I nagroda – Mieczysław Dobkowski    z Jankowa Młodzianowa                     

                    -  Jan Rogiński z Jankowa Młodzianowa                                                       

II nagroda – Stanisław Waśko z Waśk                                                                

III nagroda – Andrzej Drozdowski z Łomży                                                                     

  - Jan Siedler z Łomży                                                                                  

 

PLECIONKARSTWO:

I nagroda – Jan Siedler z Łomży                                                                                         

- Celina Bałdyga z Ksebek                                                                              

II nagroda – Stanisław Modzelewski z Jankowa Młodzianowa                         

 

ZDOBNICTWO WNĘTRZA:

Wycinanka:

I nagroda – Karolina Remiszewska z Samul                                                                       

II nagroda – Anna Stomska ze Zbójnej                                                               

 

Kierce:

I nagroda – Małgorzata i Sebastian Kozłowscy ze Zbójnej                                

- Teresa Grodzka z Nowogrodu                                                                     

III nagroda – Karolina Remiszewska z Samul                                                     

- Zofia Trzcińska – Parzych z Nowej Rudy                                

 

Bukiety i kwiaty:

I nagroda – Izabela Piaścik z Nowogrodu                                                                           

II nagroda – Małgorzata Bacławska z Lasek                                                                      

III nagroda – Zofia Trzcińska – Parzych z Nowej Rudy                                   

Wyróżnienia:

- Teresa Grodzka z Nowogrodu

- Ewa Kijek z Nowogrodu

 

PISANKI

I nagroda – Maria Barańska z Zambrowa                                                                           

II nagroda - Sebastian Kozłowski ze Zbójnej                                                     

- Mariola Wawrzyniak ze Zbójnej                                                 

III nagroda – Ilona Kobrzyńska ze Zbójnej                                                                        

 

KORONKA i HAFT

I nagroda – Halina Dobkowska z Jankowa Młodzianowa                                  

- Grażyna Siwik z Łomży                                                                              

II nagroda – Celina Kopeć ze Zbójnej                                                                 

- Halina Żukowska z Łomży                                                                        

- Gabriela Nasiadko z Mątwicy                                                                    

III nagroda – Joanna Paduch z Ciechanowca                                                       

  - Halina Skorek z Nowogrodu                                                                      

  - Joanna Ulatowska z Nowogrodu                                               

Wyróżnienia:

- Teresa Kłos z Turośli

- Helena Żebrowska z Nowogrodu

 

MAKATKI:

I nagroda – Marianna Teśluk z Łomży                                                               

 

 

Na tym protokół zakończono.

 

Nowogród, dn. 06.06.2013 r.

 

 

2013-06-17 10:08 Iza Cierpikowska

XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej

Konkurs Kurpiowskiej Sztuki Ludowej - WYNIKI

  • Konkurs zrealizowany dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Prof. dr hab. Barbara Falińska podczas wykładu nt. "Gwara i kultura muzyczna Kurpiów"
  • Pan Stanisław Waśko odbierający dyplom z rąk Burmistrza Nowogrodu- Józefa Piątka i Dyrektora ROK - Jarosława Cholewickiego
  • Pan Sebastian Kozłowski odbierający dyplom z rąk Burmistrza Nowogrodu- Józefa Piątka i Dyrektora ROK - Jarosława Cholewickiego
  • Pani Halina Dobkowska odbierająca dyplom z rąk Burmistrza Nowogrodu- Józefa Piątka i Dyrektora ROK - Jarosława Cholewickiego

Protokół
z posiedzenia komisji oceniającej prace dostarczone na konkurs
„Kurpiowska sztuka ludowa”
w dniu 13 czerwca 2011


Komisja w składzie:

1. Urszula Kuczyńska – przewodnicząca, etnograf, kier. Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie
2. Teresa Pardo – folklorystka
3. Izabela Cierpikowska – instruktor folkloru i plastyki ROK Łomża

w następujący sposób oceniła dostarczone na konkurs wyroby sztuki ludowej w dziedzinach:


RZEŹBA i SNYCERKA:
snycerka:
Nagroda
 Mieczysław Dobkowski z Jankowa Młodzianowa (snycerka)
rzeźba:
I nagroda:
 Stanisław Waśko z Wasiek
II nagroda:
 Jan Siedler z Łomży
Wyróżnienie:
 Józef Teśluk z Łomży


PLECIONKARSTWO:
I nagroda:
 Stanisław Modzelewski z Jankowa Młodzianowa
 Celina Bałdyga z Ksebek


ZDOBNICTWO WNĘTRZA:
-wycinanki:
I nagroda:
 Anna Stomska ze Zbójnej
 Edyta Ugniewska z Lemana
- kwiaty i kierce:
I nagroda:
 Teresa Grodzka z Nowogrodu
 Zofia Trzcińska-Parzych z Nowej Rudy


PISANKI:
I nagroda:
 Sebastian Kozłowski ze Zbójnej
 Halina Żukowska z Łomży
 Joanna Paduch z Ciechanowca
 Maria Barańska z Zambrowa
 Mariola Wawrzyniak ze Zbójnej
 Barbara Pardo z Łomży


KORONKA SZYDEŁKOWA:
I nagroda:
 Grażyna Siwik z Łomży
 Joanna Ustaszewska z Łomży
 Halina Żukowska z Łomży
 Halina Skorek z Nowogrodu
II nagroda:
 Irena Lemańska z Łomży
 Teresa Kłos z Turośli
 Celina Kopeć ze Zbójnej


MEREŻKA i HAFT RICHELIEU:
I nagroda:
 Halina Dobkowska z Jankowa-Młodzianowa
II nagrody:
 Joanna Ulatowska z Nowogrodu
 Gabriela Nasiadko z Mątwicy


MAKATKI:
nagroda:
 Marianna Teśluk z Łomży

Na tym protokół zakończono.
Nowogród, dn.13.06.2011 r.

 

Konkurs został zrealizowany dzięki pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2011-06-22 10:27 Iza Cierpikowska

Konkurs Kurpiowska Sztuka Ludowa 2009- protokół

Protokół
z posiedzenia komisji oceniającej prace dostarczone na konkurs
„Sztuka ludowa”
z dnia 16.06.2009

Komisja w składzie:

Wiesława Pawlak - przewodniczący, etnograf, starszy kustosz Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży
Teresa Matuszelańska - plastyk
Izabela Cierpikowska - instruktor ROK Łomża


w następujący sposób oceniła dostarczone na konkurs wyroby sztuki ludowej w dziedzinach:

RZEŹBA:
I nagroda:
- Mieczysław Dobkowski z Jankowa Młodzianowa (snycerka)
- Stanisław Waśko z Wasiek
- Jan Rogiński z Jankowa Młodzianowa
II nagroda:
- Józef Teśluk z Łomży
- Andrzej Banach ze Zbójnej

PLECIONKARSTWO:
II nagroda:
- Stanisław Modzelewski z Jankowa Młodzianowa (słoma)
- Celina Bałdyga z Ksebek (wiklina)
- Franciszek Siok z Ksebek (wiklina)

ZDOBNICTWO WNĘTRZA:
-wycinanki:
I nagroda:
- Dominika Serafin z Dobregolasu
- Karolina Remiszewska z Turośli
- Sylwia Stachelek z Turośli
II nagroda:
- Edyta Ugniewska z Turośli
- Anna Stomska ze Zbójnej

-kierce:
I nagroda:
- Zofia Trzcińska - Parzych z Nowej Rudy
- Karolina Remiszewska z Turośli
II nagroda:
- Grażyna Rolka z Turośli
- Małgorzata Piątek i Sebastian Kozłowski ze Zbójnej

-bukiety i kwiaty:
I nagroda:
- Zofia Trzcińska - Parzych z Nowej Rudy
- Ewelina Stachelek z Nowej Rudy
II nagroda:
- Grażyna Rolka z Turośli
- Magdalena Kozioł z Dobregolasu
- Grażyna Siwik z Łomży
- Teresa Grodzka z Nowogrodu

KOWALSTWO:
I nagroda:
- Romuald Grużewski ze Zbójnej

PISANKI:
I nagroda:
- Beata Lemańska ze Zbójnej
- Paweł Krzynowek ze Zbójnej
- Barbara Pardo z Łomży
- Danuta Krasucka z Wysokiego Mazowieckiego
II nagroda:
- Milena Krzynowek ze Zbójnej
- Sebastian Kozłowski ze Zbójnej
- Magdalena Kozioł ze Zbójnej
- Iwona Sakowska z Piątnicy

KORONKA:
I nagroda:
- Irena Lemańska z Łomży
- Celina Kopeć ze Zbójnej
- Grażyna Siwik z Łomży
II nagroda:
- Danuta Krasucka z Wysokiego Mazowieckiego
- Teresa Kłos z Turośli
- Halina Żukowska z Łomży
- Wacława Majewska z Łomży
III nagroda:
- Kazimiera Wyszyńska z Nowogrodu

HAFTY:
I nagroda:
- Halina Dobkowska z Jankowa Młodzianowa
II nagroda:
- Gabriela Nasiadko z Mątwicy
- Joanna Ulatowska z Nowogrodu
- Marianna Teśluk z Łomży (makatki)
III nagroda:
- Celina Kijek ze Zbójnej

Na tym Protokół zakończono.



Fotogaleria

2009-06-24 09:52 Iza Cierpikowska

Copyright @ 2003 Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin