Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich Nowogród 2017 - Wyniki

Protokół
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
odbywającego się w ramach XXIV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

Jury w składzie :
1. Prof. dr hab. Piotr Dahlig – przewodniczący, etnomuzykolog, prof. zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego
2. Anna Borucka – Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia
3. Józef Zyśk – członek jury, specjalista ds. folkloru kurpiowskiego

postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:


zespoły śpiewacze – grupa dorosłych:

Sześć równorzędnych nagród ze względu na wysoki, wyrównany poziom

Zespół Śpiewaczy z Turośli

Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

Klonowskie Kurpsianki z Klonu

„Kurpie z Myszyńca”

Zespół Śpiewaczy „Wrzos” z Myszyńca


zespoły śpiewacze – grupa dzieci i młodzieży:

dyplomy za udział


zespoły folklorystyczne – grupa dorosłych:

Nagrody równorzędne

Pniaki i Krzaki zespół folklorystyczny pokoleniowy Lelis

Puszcza Zielona z kobietami Łyse

Kurpiowski Zespół „Pod Borem” Zawady


zespoły folklorystyczne – grupa dzieci i młodzieży

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie”


soliści śpiewacy:

I nagroda Apolonia Nowak Kadzidło

I nagroda Elżbieta Kasznia Rozogi

II nagroda Eugenia Kuliś z Kruszy

III nagroda Angelika Szablak Łyse

III nagroda Agnieszka Żemek-Pawczyńska Łomża


gawędziarze:

dyplomy za udział


soliści instrumentaliści:

I nagroda Jan Kania Turośl

I nagroda Zenon Kaczyński Łyse

II nagroda Edward Koziatek Zawady

II nagroda Ryszard Maniurski Antonie

II nagroda Sylwester Chojnacki Dąbrowa

III nagroda Marian Góralski Turośl

III nagroda Krystyna Gromadzka Kolno

wyróżnienia

Patryk Kaczyński Łyse

Dawid Ciecierski Turośl

Dawid Sutkowski Turośl

Karol Sadłowski Turośl


para taneczna:

wyróżnienie

Gabriela Świderska i Szymon Świderski Jednorożec


kapele:

I nagroda Kapela Jana Kani z Turośli

I nagroda Kapela Grzesia z Suska Nowego

II nagroda Kapela Kurpie Białe z Dąbrowy

III nagroda Kapela „Pod Borem” z Zawad


W kategorii konkursowej interpretacji folkloru kurpiowskiego:


zespoły pieśni i tańca:

Zespół Pieśni i Tańca Łomża


zespoły wokalne:

Za wysoce artystyczne opracowanie i wykonanie pieśni kurpiowskich

nagroda dla Mezzoforte Łomża


zespoły instrumentalne:

Za innowacyjne podejście do repertuaru ludowego

nagroda dla Kapeli „Miód na serce”



Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 6000 zł, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku w kwocie 2000 zł oraz Gminny Ośrodek Kultury w Turośli w kwocie 500 zł.



Na tym protokół zakończono.


Nowogród, dn. 17.06.2017r.



 

2017-09-19 09:46 Admin

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbędzie się dnia 17.06.2017 r.(sobota) Mogą w nim wziąć udział wykonawcy z całej Polski (bez względu na wiek) wykonujący tradycyjny folklor kurpiowski lub mający w swoim repertuarze dowolny program opracowany na podstawie folkloru tego regionu.

Program XXIV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

9.15 - Korowód zespołów spod dworku ze wsi Brzózki na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie do sceny Amfiteatru.
9.30 - 16.00 Finał XXIV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej:
- przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich,
- warsztaty etnograficzne ginących zawodów w ramach ,,Popołudnia z twórczością ludową’’, (kowalstwo, garncarstwo, tkactwo, wycinanka)
- konkursy dla publiczności na najlepszą pracę wykonaną z twórcą ludowym (garncarstwo i wycinanka)
16.00 - 17.00 - Występy pozakonkursowe zaproszonych zespołów: ,,Skiela Kapela’’, oraz Kapeli Kurpiowskiej.
Impreza odbywa się na scenie obok Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, który będzie otwarty dla zwiedzających.
W trakcie imprezy odbywa się kiermasz sztuki ludowej w pobliżu sceny.
Wstęp wolny. Podczas Przeglądu obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania oraz nagrywania bez zgody organizatora.

I. Organizator:




- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży- Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego


Współorganizatorzy:



- Fundacja Sztuk i Dialogu,




- Urząd Miasta i Gminy w Nowogrodzie,
- Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie
- Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży - Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika w Nowogrodzie
- Urząd Gminy w Zbójnej

- Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej


- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

XXIV Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie odbywać się będą dzięki pomocy:
Burmistrza Nowogrodu, Marszałka Województwa Podlaskiego, Starosty Łomżyńskiego, Wójta Gminy Turośl
 
Patronat honorowy:
Starosta Łomżyński - Elżbieta Parzych


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Załączniki

  1. Karta zgłoszenia
  2. Regulamin
2017-04-13 12:24 Iza C

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 19.06.2016- wyniki

Protokół

Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich

odbywającego się w ramach XXIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

Jury w składzie:

1.dr hab.Piotr Dahlig – przewodniczący, etnomuzykolog, prof. zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego

2.Anna Borucka - Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia

4. Teresa Pardo – członek jury , folklorysta , specjalista ds. folkloru kurpiowskiego


postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:


W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:

zespoły śpiewacze– grupa dorosłych

I nagroda

Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

Zespół Śpiewaczy „Wrzos” z Myszyńca

Zespół Śpiewaczy z Turośli

II nagroda

Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

Zespół „Kurpianki” z Golanki

Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

III nagroda

Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi

zespoły śpiewacze – grupa dzieci i młodzieży:

nagroda -Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli

zespoły folklorystyczne – grupa dorosłych

I nagroda -Zespół „Kurpie Białe” z Kacic

II nagroda -Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych

wyróżnienie -Zespół Pieśni i Tańca „Puszcza Biała”z Pniewa


zespoły folklorystyczne- grupa dzieci i młodzieży:

II nagroda-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

III nagroda -Dziecięcy Zespół Folklorystyczny„Turoślanie” z Turośli

wyróżnienie:

-Zespół „Nowe Latko” z Lelisa

-Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca


soliści śpiewacy – grupa dorosłych:

I nagroda -Hanna Ksepka z Kuzi

II nagroda -Ewa Łempicka z Wyku

III nagroda -Henryk Kulesza z Lelisa


soliści śpiewacy -grupa dzieci i młodzieży:

II nagroda -Małgorzata Lemańska ze Zbójnej

II nagroda -Ewa Lemańska ze Zbójnej


gawędziarze – grupa dorosłych:

wyróżnienie -Władysław Gwiazda z Wolkowych

soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:

I nagroda

-Jan Kania z Turośli

-Eugeniusz Piaścik z Dębnik

II nagroda-Zenon Kaczyński z Łysych

III nagroda- Ludwik Sztachański z Łomży

wyróżnienia -Patryk Kaczyński z Łysych

soliści instrumentaliści – grupa dzieci i młodzieży:

wyróżnienie

-Dawid Ciecierski z Adamus

-Wojciech Musiak z Turośli

-Adam Sadłowski z Turośli

-Dawid Sutkowski z Turośli

kapele:

I nagroda- Kapela Grzesia z Myszyńca

II nagroda

-Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

-Kapela „Kurpie Białe” z Kacic

III nagroda

-Kurpiowska Rodzinna Kapela „Bałdygów” z Mazuchówki

-Kapela „Łysozianie” z Łysych


W kategorii konkursowej interpretacji folkloru kurpiowskiego:


zespoły wokalne i aranżacje instrumentalne:

nagroda

-Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa

-Duet Olchowików z Łomży

-Zespół Mezzoforte z Łomży

-Zespół Pieśni i Tańca „Łomża”

wyróżnienie

-Kapela „Szansa” z Zambrowa

-Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego-gr. dziecięca

-Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego – gr. dorosła

-Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego – gr. młodzieżowa

Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

2016-06-20 10:35 Iza C

Zakwalifikowani na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2016

W dniu 31 maja 2016 roku w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży odbyły się obrady Rady Festiwalu XXIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej kwalifikujące solistów i zespoły do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się 19 czerwca 2016 roku na scenie amfiteatru W Nowogrodzie.
Zespołom i solistom zakwalifikowanm przypominamy o obowiązku:
- uiszczenia akredytacji najpóźniej do 10 czerwca 2016 roku (szczegóły w regulaminie),
- uczestnictwa w korowodzie rozpoczynającym Finał XXIII ODKK,
Początek korowodu godz. 10.00. Wyruszamy spod M-GOK Nowogród.

Protokół z posiedzenia
Rady kwalifikującej zespoły

na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich

w Nowogrodzie


Rada Festiwalu w składzie:

Andrzej Dyrdał – folklorysta, WOAK Białystok , przewodniczący Rady

Józef Zyśk – folklorysta, WOAK Białystok, członek Rady
Teresa Pardo – folklorysta, członek Rady

Jarosław Cholewicki.–Dyrektor ROK Łomża, członek Rady


została powołana przez organizatorów XXIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w celu przeprowadzenia kwalifikacji zespołów i solistów z terenu całej Polski na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się dnia 19.06.2016 roku w Nowogrodzie (województwo podlaskie, powiat łomżyński, gmina Nowogród. )

Po obradach w dniu 31 maja 2016 r. postanowiła zakwalifikować następujące zespoły i solistów :


Kategoria konkursowa A – tradycja:

Zespoły śpiewacze – grupa dorosłych:

  • Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

  • Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

  • Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi

  • Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

  • Zespół Śpiewaczy z Turośli

  • Zespół Śpiewaczy „Wrzos” z Myszyńca

  • Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

  • Zespół Regionalny „Myszyniec” z Myszyńca

  • Kurpianki z Golanki

Zespoły śpiewacze- grupa dziecięco- młodzieżowa:

  • Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli

Zespoły folklorystyczne- grupa dorosłych:

  • Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych

  • Zespół Pieśni i Tańca „Puszcza Biała”z Pniewa
  • Zespół „Kurpie Białe” z Kacic

Zespoły folklorystyczne- grupa dziecięco- młodzieżowa:

  • Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

  • Zespół „Nowe Latko” z Lelisa

  • Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie

  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Młode Kurpie” z Jednorożca


Soliści śpiewacy – grupa dorosłych:

  • Henryk Kulesza z Lelisa

  • Ewa Łempicka z Wyku

  • Hanna Kspeka z Kuzi


Soliści śpiewacy – grupa dziecięco- młodzieżowa:

  • Ewa Lemańska ze Zbójnej

  • Małgorzata Lemańska ze Zbójnej

Gawędziarze

  • Władysław Gwiazda z Wolkowych

  • Kinga Gutowska z Nowogrodu

Soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:

  • - Patryk Kaczyński z Łysych – harmonia pedałowa
  • Marian Góralski z Turośli, skrzypce

  • Ludwik Sztachański z Taraskowa - harmonia pedałowa
  • Eugeniusz Piaścik z Dębnik– harmonia pedałowa

  • Zenon Kaczyński z Łysych – harmonia pedałowa

  • Jan Kania z Turośli – harmonia pedałowa


Soliści instrumentaliści- grupa dziecięco – młodzieżowa

  • Dawid Ciecierski z Adamus – harmonia pedałowa

  • Wojciech Musiak z Ciecior – harmonia pedałowa

  • -Dawid Sutkowski z Turośli - harmonia

  • Adam Sadłowski z Turośli – harmonia pedałowa

  • Katarzyna Butler z Zalesia


Kapele:

  • Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

  • Kurpiowska Rodzinna Kapela „Bałdygów” z Mazuchówki

  • Kapela „Puszczy Białej” z Kacic

  • Kapela Grzesia z Myszyńca

  • Kapela Jana Kani z Turośli

  • Kapela Ludowa „Szansa” z Zambrowa

  • Kapela „Łysozianie” z Łysych

  • Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

    W Kategorii B – interpretacji folkloru kurpiowskiego

Zespoły i soliści:

  • Zespół Pieśni i Tańca „ Łomża”

  • Katarzyna Borkowska z Łomzy- solistka

  • Duet Żaklina i Michał Olchowik z Łomży

  • Zespół Mezzoforte z Łomży

  • Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Laskowca Starego-dorośli
  • Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Laskowca Starego- gr.młodzieżowa
  • Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Laskowca Starego-gr. dziecięca
  • Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa


Uzasadnienie decyzji:

Rada Festiwalu zakwalifikowała zespoły i solistów na podstawie zgromadzonych kart zgłoszeń i zawartego w nim dorobku oraz na Regionalnym Przeglądzie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej , w dniu 15 maja 2016 r.

Zakwalifikowani uczestnicy zobowiązani są do pozostania w strojach ludowych do zakończenia imprezy.

Pozostali zgłoszeni nie spełnili wymogów regulaminowych i nie zostali zakwalifikowani:

Zespół „ Kurpie z Myszyńca”( odrzucono ze względów regulaminowych)

Zofia Pławska z Myszyńca ( odrzucono ze względów regulaminowych),

Stanisław Archacki z Myszyńca ( odrzucono ze względów regulaminowych),

Stanisław Archacki i Celina Murzyn z Myszyńca – para taneczna ( odrzucono ze względów regulaminowych),

Grądzik P. z Myszyńca, (odrzucono ze względów regulaminowych)

Zespół Śpiewaczy „Hetmanki” z Tykocina, (odrzucono ze względów regulaminowych)


Łomża, dn. 31.05.2016 r.

2016-05-31 11:39 Iza C

Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2016

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbędzie się dnia 19.06.2016 r. Mogą w nim wziąć udział wykonawcy z całej Polski (bez względu na wiek) wykonujący tradycyjny folklor kurpiowski lub mający w swoim repertuarze dowolny program opracowany na podstawie folkloru tego regionu.

I. Organizator:



- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży- Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego




- Fundacja Sztuk i Dialogu,

Współorganizatorzy:



- Urząd Miasta i Gminy w Nowogrodzie,
- Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie



- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
- Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży
- Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

Pomocy finansowej udzielili:




– Marszałek Województwa Podlaskiego




– Starosta Łomżyński


 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

II. Założenia programowe

1. Cel przeglądu

Celem przeglądu jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń. Prezentacja ciekawych form adaptacji folkloru kurpiowskiego przez zespoły pieśni i tańca, solistów i zespoły muzyczne.

  1. Miejsce i termin przeglądu
    Miejsce:
    Nowogród, gm. Nowogród, pow. Łomża, woj. Podlaskie

Termin:19 czerwca 2016 r. (niedziela)

Nazwa Przeglądu :Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich





Załączniki

  1. Regulamin
  2. Karta zgłoszenia
2016-04-21 08:03 Iza C

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2015 - protokół

W niedzielę, dn. 14.06.2015 r. w Nowogrodzie odbył się 22 Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich. Na scenie wystąpiło prawie 500 osób.
Nagrody i dyplomy są do odbioru w siedzibie organizatora: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, ul. Małachowskiego 4 , 18-400 Łomża

 

Protokół

Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich

odbywającego się w ramach XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie


Jury w składzie:

1.dr hab.Piotr Dahlig – przewodniczący, etnomuzykolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego

2.Anna Borucka - Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia

3.Andrzej Dyrdał – członek jury, dyrektor artystyczny Podlaskiej Oktawy Kultur

4. Teresa Pardo – członek jury , folklorysta , specjalista ds. folkloru kurpiowskiego


postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:


W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:

zespoły śpiewacze– grupa dorosłych

I nagroda

-Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

-Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

-Zespół Śpiewaczy z Turośli

II nagroda

-Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

-Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

-Grupa Śpiewacza Mężczyzn z Czarni

III nagroda

-Zespół Śpiewaczy„Wrzos” z Myszyńca

-Zespół „Kurpsie z Mysańca”

-Grupa Śpiewacza „Carnionki” z Czarni

-Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi

wyróżnienie

-Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego


zespoły śpiewacze – grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda

-Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli

II nagroda

-Grupa Śpiewacza „Bandysionki” z Bandyś

III nagroda

-Zespół Śpiewaczy „Poziomecki” z Wykrotu

-Grupa Śpiewacza „Rutkozionki” z Rutkowa

-Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

 

zespoły folklorystyczne – grupa dorosłych

I nagroda

-Zespół Regionalny „Myszyniec” z Myszyńca

-Zespół Pieśni i Tańca „Puszcza Biała”z Pniewa

II nagroda

-Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych

wyróżnienie

-Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa


zespoły folklorystyczne- grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda

-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

II nagroda

-Zespół „Nowe Latko” z Lelisa

III nagroda

-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny„Turoślanie” z Turośli

-Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „ Carniacy” z Czarni

 

soliści śpiewacy – grupa dorosłych:

I nagroda

-Eugenia Kuliś z Kruszy

-Zofia Gut z Długich

-Antonina Deptuła z Bandyś

II nagroda

-Marianna Bączek z Bandyś

III nagroda

-Ewa Łempicka z Wyku


soliści śpiewacy -grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda

-Małgorzata Lemańska ze Zbójnej

-Wiktoria Drężek z Wykrotu

II nagroda

-Dorota Drężek z Wykrotu

-Ewa Lemańska ze Zbójnej

wyróżnienia

-Wiktoria Mróz z Brzozowego Kąta

-Aleksandra Szyszka z Brzozowego Kąta

-Szymon Ropiak z Bandyś

-Aleksandra Paściak z Rzeszowa


gawędziarze – grupa dorosłych:

II nagroda

-Władysław Gwiazda z Wolkowych

III nagroda

-Witold Kuczyński z Czarni


gawędziarze – grupa dzieci i młodzieży:

wyróżnienia

-Agnieszka Siwik z Dobregolasu

-Roksana Drężek z Wykrotu

-Antoni Drężek z Wykrotu

-Julian Jakub Drężek z Wykrotu

-Daniel Lemański z Lemana

-Rafał Dobrowolski z Lemana

-Kamil Mróz z Brzozowego Kąta

 

pary taneczne:

wyróżnienia

-Stanisław Archacki i Celina Murzyn z Myszyńca

-Julita Rolka i Bartek Bałdyga z Rutkowa

-Wiktoria Dawidczyk i Dawid Szydlik z Czarni

-Oliwia Rolka i Marcin Grądzik z Myszyńca


soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:

I nagroda

-Jan Kania z Turośli

-Andrzej Rydel z Czarni

II nagroda

-Zenon Kaczyński z Łysych

-Marian Góralski ze Szczytna

Eugeniusz Piaścik z Dębnik

III nagroda

-Czesław Drząszcz z Myszyńca

-Stanisław Młynarczyk z Olszyn

wyróżnienia

-Radosław Boruch z Lelisa

-Łukasz Olbryś z Lelisa

 

soliści instrumentaliści – grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda

-Karol Samsel z Czarni

II nagroda

-Patryk Kaczyński z Łysych

III nagroda

-Wojciech Musiak z Ciecior

- Mateusz Milewski z Lelisa

wyróżnienie

-Dawid Ciecierski z Adamus

- Karol Sadłowski z Nowej Rudy


kapele:

I nagroda

-Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

-Kapela Jana Kani z Turośli

II nagroda

-Kapela Grześka z Myszyńca

III nagroda

-Kapela Czesława Drząszcza z Myszyńca

-Kapela Jonusie z Czarni


W kategorii konkursowej interpretacji folkloru kurpiowskiego:


zespoły pieśni i tańca:

I nagroda

-Zespół Pieśni i Tańca „Grajewianie” z Grajewa

II nagroda

-Zespół Tańca Ludowego „Tradycja” z Rzeszowa

III nagroda

-Zespół Pieśni i Tańca „Łomża”


zespoły wokalne i aranżacje instrumentalne:

I nagroda

-Zespół Mezzoforte z Łomży

III nagroda

-Grupa Wokalna „Tradycja” z Rzeszowa

-Michał Olchowik z Łomży

wyróżnienie

-Kolneńskie Dziewczyny z Plusem


Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Starostwo Powiatowe w Łomży, Fundacja Sztuk i Dialogu, Gmina Turośl. Nagrody książkowe dla laureatów ufundował Związek Kurpiów z Ostrołęki.

2015-06-15 14:59 Iza C

XXII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2015- program

Na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, zapraszamy14 czerwca 2015 r. do Nowogrodu!

Wszyscy zakwalifikowani uczestnicy konkursu zobowiązani są do przybycia na teren imprezy do godz. 10.00.

Organizator prosi o pozostanie w strojach ludowych do momentu zakończenia Konkursu. 

 Konkurs odbywa się w ramach obchodów XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. W tym roku poprzez organizację konkursu upamiętniamy 130 rocznicę urodzin Adama Chętnika obchodzoną w województwie podlaskim. Do uczestnictwa w konkursie zakwalifikowanych zostało 450 osób. Na scenie amfiteatru w Nowogrodzie zaprezentują się zespoły i soliści w repertuarze tradycyjnym i interpretującym folklor kurpiowski.
Podczas trwania imprezy odbywać się będą warsztaty twórcze, konkursy dla publiczności z nagrodami i prezentacja stoisk twórców ludowych.

Program imprezy:
Miejsce: Nowogród, pow. łomżyński
Termin: 14. 06 .2015 r.

9.30- Złożenie kwiatów na grobie Adama Chętnika


10.00- Msza św. z udziałem wszystkich zaproszonych kościół (pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ),


10.15 – 18.30- Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich (scena amfiteatru),
- warsztaty etnograficzne ginących zawodów ( teren przy scenie amfiteatru),
- konkursy dla publiczności (teren przy scenie i teren Skansenu im. A.Chętnika),


12.30 -Uroczyste otwarcie XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej (scena amfiteatr )
Widowisko obrzędowe „Przenosiny „ostatnia część wesela kurpiowskiego w wykonaniu Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego "Carniacy" z Czarni.

18.30-20.00 - Występy zaproszonych zespołów m.in. „Łomżyńscy Trubadurzy” Grzegorz Sekmistrz ,Agnieszka Żemek oraz Anna Zlagodukh z Ukrainy


20.00 - Zakończenie XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej
-ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich,
-wręczenie nagród laureatom,


Po zakończeniu części konkursowej przewidziana jest zabawa ludowa, m.in. z nauką tańców kurpiowskich i konkursów dla publiczności.
Zapraszamy

I. Organizator:



- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży- Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego




- Fundacja Sztuk i Dialogu,

Współorganizatorzy:



- Urząd Miasta i Gminy w Nowogrodzie,
- Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie



- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

- Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży
- Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

Pomocy finansowej udzielili:




– Marszałek Województwa Podlaskiego




– Starosta Łomżyński




– Starosta Ostrołęcki




– Wójt Gminy Turośl




Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Sponsor główny:






Sponsorzy:



2015-06-03 08:14 Iza C

Tematy pokrewne (tagi)

konkurs, kurpie, ogólnopolski, przegląd,

Zakwalifikowani na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2015

Protokół z posiedzenia Rady kwalifikującej zespoły

na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich

w Nowogrodzie


Rada Festiwalu w składzie:

Jerzy Białobrzewski – folklorysta, przewodniczący Rady

Józef Zyśk – folklorysta, członek Rady
Teresa Pardo – folklorysta, członek Rady


została powołana przez organizatorów XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w celu przeprowadzenia kwalifikacji zespołów i solistów z terenu całej Polski na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, który odbędzie się dnia 14.06.2015 roku w Nowogrodzie (województwo podlaskie, powiat łomżyński, gmina Nowogród. )


Po obradach w dniu 27 maja 2015 r. postanowiła zakwalifikować następujące zespoły i solistów :


Kategoria konkursowa A – tradycja:

Zespoły śpiewacze – grupa dorosłych:

  • Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

  • Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

  • Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi

  • Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

  • Zespół Śpiewaczy z Turośli

  • Zespół „ Kurpsie z Mysańca”

  • Zespół Śpiewaczy „Wrzos” z Myszyńca

  • Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Laskowca Starego

  • Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

  • Grupa Śpiewacza „ Carnionki” z Czarni

  • Grupa Śpiewacza Mężczyzn z Czarni


Zespoły śpiewacze- grupa dziecięco- młodzieżowa:

  • Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

  • Zespół „Poziomecki” z Wykrotu

  • Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli

  • Grupa Śpiewacza „Bandysionki” z Bandyś

  • Grupa Śpiewacza „Rutkozionki” z Rutkowa


Zespoły folklorystyczne- grupa dorosłych:

  • Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa

  • Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych

  • Zespół Regionalny „Myszyniec”

  • Zespół Pieśni i Tańca „Puszcza Biała”z Pniewa

Zespoły folklorystyczne- grupa dziecięco- młodzieżowa:

  • Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

  • Zespół „Nowe Latko” z Lelisa

  • Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie”

  • Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „ Carniacy” z Czarni

Soliści śpiewacy – grupa dorosłych:

  • Eugenia Kuliś z Kruszy

  • Zofia Gut z Długich

  • Ewa Łempicka z Kuzi

  • Mateusz Szczypiński z Golądkowa

  • Marianna Bączek z Bandyś

  • Antonina Deptuła z Bandyś


Soliści śpiewacy – grupa dziecięco- młodzieżowa:

  • Ewa Lemańska ze Zbójnej

  • Małgorzata Lemańska ze Zbójnej

  • Wiktoria Drężek z Wykrotu

  • Dorota Drężek z Wykrotu

  • Aleksandra Paściak Rzeszowa

  • Wiktoria Mróz z Brzozowego Kąta

  • Aleksandra Szyszka z Brzozowego Kąta

  • Szymon Ropiak z Bandyś

Gawędziarze- grupa dorosłych

  • Władysław Gwiazda z Wolkowych

  • Witold Kuczyński z Czarni


Gawędziarze- grupa dziecięco- młodzieżowa

  • Agnieszka Siwik z Dobregolasu

  • Roksana Drężek z Wykrotu

  • Antoni Drężek z Wykrotu

  • Julian Jakub Drężek z Wykrotu

  • Daniel Lemański z Lemana

  • Rafał Dobrowolski z Lemana

  • Kamil Mróz z Brzozowego Kąta


Pary taneczne:

  • Stanisław Archacki i Celina Murzyn – para taneczna

  • Bronisława Świder i Waldemar Warych z Bandyś – para tan.

  • Julita Rolka i Bartek Bałdyga z Rutkowa – para taneczna

  • Wiktoria Dawidczyk i Dawid Szydlik z Czarni- para taneczna

  • Oliwia Rolka i Marcin Grądzik z Myszyńca – para taneczna

Soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:

  • Marian Góralski ze Szczytna, skrzypce

  • Radosław Boruch z Lelisa , harmonia pedałowa

  • Łukasz Olbryś z Lelisa, harmonia pedałowa

  • Eugeniusz Piaścik – harmonia pedałowa

  • Czesław Drząszcz z Myszyńca

  • Zenon Kaczyński z Łysych – harmonia pedałowa

  • Jan Kania z Turośli – harmonia pedałowa

  • Andrzej Rydel z Czarni – harmonia



Soliści instrumentaliści- grupa dziecięco – młodzieżowa

  • Mateusz Milewski z Lelisa, harmonia pedałowa

  • Patryk Kaczyński z Łysych -harmonia pedałowa

  • Dawid Ciecierski z Adamus

  • Wojciech Musiak z Ciecior

  • Karol Sadłowski z Nowej Rudy

  • Karol Samsel z Czarni – harmonia pedałowa


Kapele:

  • Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

  • Kapela Czesława Drząszcza

  • Kapela Grzesia z Myszyńca

  • Kapela Jana Kani z Turośli

  • Kapela Jonusie z Czarni

    W Kategorii B – interpretacji folkloru kurpiowskiego

Zespoły pieśni i tańca- grupa dziecięco- młodzieżowa:

  • Zespół Pieśni i Tańca „ Łomża”

  • Zespół Tańca Ludowego„Tradycja” z Rzeszowa

  • Zespół Pieśni i Tańca „ Grajewianie”


Zespoły śpiewacze:

  • Zespół Śpiewaczy „ Wyszkowiacy” z Wyszkowa

  • Grupa Wokalna „Tradycja” z Rzeszowa

  • Kolneńskie Dziewczyny z Plusem

  • Zespół Mezzoforte z Łomży


Uzasadnienie decyzji:


Rada Festiwalu zakwalifikowała zespoły i solistów na podstawie zgromadzonych kart zgłoszeń i zawartego w nim dorobku oraz na Regionalnym Przeglądzie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej , w dniu 17 maja 2015 r.

Zakwalifikowani uczestnicy zobowiązani są do pozostania w strojach ludowych do zakończenia imprezy.


Łomża, dn. 27.05.2015 r.

 

 

I. Organizator:



- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży- Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego




- Fundacja Sztuk i Dialogu,

Współorganizatorzy:



- Urząd Miasta i Gminy w Nowogrodzie,
- Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie



- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

- Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży
- Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

 Pomocy finansowej udzielili:




– Marszałek Województwa Podlaskiego




– Starosta Łomżyński




– Starosta Ostrołęcki




– Wójt Gminy Turośl




Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Sponsor główny:






Sponsorzy:



2015-05-27 12:38 Iza C

22 Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2015

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbędzie się dnia 14.06.2015 r. Mogą w nim wziąć udział wykonawcy z całej Polski (bez względu na wiek) wykonujący tradycyjny folklor kurpiowski lub mający w swoim repertuarze dowolny program opracowany na podstawie folkloru tego regionu.

I. Organizator:



- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży- Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego




- Fundacja Sztuk i Dialogu,

Współorganizatorzy:



- Urząd Miasta i Gminy w Nowogrodzie,
- Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie



- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

- Muzeum Północno – Mazowieckie w Łomży
- Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

Pomocy finansowej udzielili:




– Marszałek Województwa Podlaskiego




– Starosta Łomżyński




– Starosta Ostrołęcki




– Wójt Gminy Turośl




Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Sponsor główny:






Sponsorzy:



II. Założenia programowe

1. Cel przeglądu

Celem przeglądu jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń. Prezentacja ciekawych form adaptacji folkloru kurpiowskiego przez zespoły pieśni i tańca, solistów i zespoły muzyczne.

  1. Miejsce i termin przeglądu
    Miejsce:
    Nowogród, gm. Nowogród, pow. Łomża, woj. Podlaskie

Termin:14 czerwca 2015 r. (niedziela)

Nazwa Przeglądu :Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich





Załączniki

  1. Karta zgłoszenia
  2. Regulamin ODKK 2015
2015-03-26 11:38 Iza C

Protokół jury Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich organizowany był w ramach XXI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, dnia 15 czerwca 2014 r. na scenie amfiteatru w Nowogrodzie wystąpiło prawie 400 osób.

Protokół

Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich

odbywającego się w ramach XXI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie


Jury w składzie:

1.dr hab.Piotr Dahlig – przewodniczący, etnomuzykolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego

2.Anna Borucka - Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia

3.Józef Zyśk – członek jury, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego i Inicjatyw Artystycznych WOAK Białystok


postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:


W kategorii konkursowej wykonywania utworów tradycyjnych:

zespoły śpiewacze– grupa dorosłych

I nagroda: Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

II nagroda: Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

                Zespół Śpiewaczy z Turośli

                Zespół Regionalny „Wrzos” z Myszyńca

III nagroda: Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

                 Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

wyróżnienie: Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego

zespoły śpiewacze – grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda: Dziewczęca Grupa Śpiewacza „Bandysionki” z Bandyś

               Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Turośli

               Chłopięca Grupa Śpiewacza „ Carniacy" z Czarni

II nagroda: Zespół Śpiewaczy „Poziomecki” z Wykrotu

                Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

wyróżnienie: Dziewczęca Grupa Śpiewacza „Cykozionki” z Cyku

                   Dziewczęcy Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego

                   Zespół „Rutkozionki” z Rutkowa


gawędziarze – grupa dorosłych:

II nagroda: Władysław Gwiazda z Wolkowych

III nagroda: Witold Kuczyński z Czarni

                 Przemysław Przestrzelski z Łomży


gawędziarze – grupa dzieci i młodzieży:

nagrody: Jakub Lis z Wykrotu

             Antoni Drężek z Wykrotu

             Karina Biedrzycka z Konarzyc

wyróżnienie: Dawid Brodzik z Wykrotu

              Jakub Mazewski z Konarzyc

              Konrad Szyszka z Czarni


zespoły folklorystyczne – grupa dorosłych

nagroda: Integracyjny Zespół Folklorystyczny „ Szansa” z Zambrowa


zespoły folklorystyczne- grupa dzieci i młodzieży:

II nagroda: Zespół „Łysozianie” z Łysych

               Dziecięcy Zespół „Turoślanie” z Turośli

              Ludowy Zespół Taneczny „Bartusie” z Czarni

III nagroda: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

                Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” z Czarni

soliści śpiewacy – grupa dorosłych:

I nagroda: Eugenia Kuliś z Kruszy

               Zofia Gut z Długich

II nagroda: Antonina Deptuła z Bandyś

III nagroda: Agnieszka Żemek – Pawczyńska z Łomży

wyróżnienie: Zofia Mróz z Kadzidła

                   Zbigniew Nasiadko z Białegostoku


soliści śpiewacy -grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda: Dorota Drężek z Wykrotu

               Małgorzata Lemańska ze Zbójnej

II nagroda: Wiktoria Drężek z Wykrotu

                Wiktoria Mróz z Brzozowego Kąta

                Kamil Mróz z Brzozowego Kąta


soliści instrumentaliści – grupa dorosłych:

I nagroda: Jan Kania z Turośli

II nagroda: Zenon Kaczyński z Łysych

               Eugeniusz Piaścik z Dębnik

               Czesław Drząszcz z Myszyńca


soliści instrumentaliści – grupa dzieci i młodzieży:

I nagroda: Hubert Górski z Myszyńca

II nagroda: Patryk Kaczyński z Łysych

               Mateusz Milewski z Dąbrówki

II nagroda: Łukasz Olbryś z Gąski

                Adrian Górski z Myszyńca

wyróżnienie: Radosław Boruch z Płoszyc


kapele- grupa dorosłych:

I nagroda: Kapela Kurpiowska ze Zbójnej

                Kapela Jana Kani z Turośli

II nagroda: Kapela Grześka z Myszyńca

III nagroda: Kapela Czesława Drząszcza z Myszyńca

wyróżnienie: Kapela Ludowa „ Szansa” z Zambrowa


kapele – grupa dzieci i młodzieży:

wyróżnienie: Kapela „Jonusie” z Czarni


pary taneczne:

nagroda: Bronisława Świder i Witold Kuczyński z Czarni


W kategorii konkursowej interpretacji folkloru kurpiowskiego:


Zespoły:

nagroda: Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” z Łomży

             Projekt Artystyczny „ Meandry” z Łomży

             Zespół „Mezzoforte” z Łomży

wyróżnienie: Zespół „ Hetmanki” z Tykocina

                  Zespół Pieśni i Tańca „ Oberek” z Wyszkowa

                  Zespół Pieśni i Tańca „Grajewianie” z Grajewa

                  Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy” z Wyszkowa

                 Grupa Śpiewacza ZPi T „Grajewianie” z Grajewa

                 Grupa wokalna Projektu Artystycznego „Meandry” z Łomży

                 Trio Kurpiowskie z Łomży

Soliści:

wyróżnienie: Alicja Mieszało z Wyszkowa

                  Mariusz Żwierko z Warszawy


Jury wyraża wielkie zadowolenie z obfitej i różnorodnej palety prezentacji folkloru kurpiowskiego, począwszy od nadal obecnej tradycji „z pierwszej ręki” o najwyższych walorach artystycznych w skali ogólnopolskiej, przez rozmaite udane formy kontynuacji aż do interesujących prób nowych opracowań. Na najwyższe uznanie zasługują wysiłki poznania tradycji wśród dzieci i młodzieży, promocję gry na harmonii pedałowej, instrumentu dziś charakterystycznego na Kurpiach oraz trafne zaszczepianie tańców regionalnych. Warto zwrócić uwagę na ożywienie w prezentacji tańców w sensie teatralnym, tzn. wprowadzenie dialogów, gestów, wypowiedzi gwarowych. Nierzadko pojawiły się usterki w wyborze rejestru śpiewu (zauważanie), co spowodowało trudności w prawidłowej intonacji w przebiegu pieśni.

Nadal potrzebna jest troska o wierne oddanie gwary i właściwości wykonawczych (np. apokopa-urwanie sylaby występowało jedynie na końcu danej zwrotki).

Jury gratuluje wszystkim tegorocznym laureatom, dziękuje opiekunom za włożony trud w przygotowanie występujących i dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom w organizację tej wspaniałej imprezy.

Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 15250 zł, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku w kwocie 3000 zł. Nagrody książkowe dla laureatów ufundował Związek Kurpiów z Ostrołęki.


Na tym protokół zakończono.


Nowogród, dn. 15.06.2014 r.


2014-06-16 12:09 Iza C

XXI Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej - 15.06.2014 Nowogród

Program imprezy

XXI Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej 2014



Planowany program imprezy: 15 czerwca 2014 roku (niedziela)


9. 00 – uroczyste otwarcie wystawy Konkursu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i wręczenie

dyplomów i nagród laureatom konkursu,

Miejsce: MGOK Nowogród, ul. Łomżyńska 13


10.00- korowód uczestników spod Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury do Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie,


10.1519.00 - Finał XXI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej

- uroczyste otwarcie,

- przemówienia zaproszonych gości i lokalnych władz, itp.,

- przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich,

- warsztaty etnograficzne ginących zawodów w ramach „Popołudnia z twórczością ludową”.

– występy zaproszonych zespołów,

Miejsce: scena Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika

w Nowogrodzie


20.3021.00 - ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i dyplomów laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich i zakończenie XXI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.

Miejsce: scena Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika

w Nowogrodzie

Fotogaleria

2014-06-05 10:49 Iza C

Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2014

Przegląd ma charakter konkursowy. Mogą w nim wziąć udział wykonawcy z całej Polski (bez względu na wiek) wykonujący tradycyjny folklor kurpiowski lub mający w swoim repertuarze dowolny program opracowany na podstawie folkloru tego regionu.

I. Organizator:
- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży- Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego
- Fundacja Sztuk i Dialogu,
Współorganizatorzy:
Urząd Miasta i Gminy w Nowogrodzie, Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie
Urząd Gminy w Zbójnej,Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej


Patronat i wsparcie finansowe:

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie
- Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku
- Starostwo Powiatowe w Łomży
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku


II. Założenia programowe
1. Cel przeglądu
Celem przeglądu jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych. Prezentacja ciekawych form adaptacji folkloru kurpiowskiego przez zespoły pieśni i tańca, solistów i zespoły muzyczne. Konfrontacja amatorskich zespołów mających w swoim repertuarze folklor kurpiowski.
2. Miejsce i termin przeglądu
Miejsce: Nowogród, gm. Nowogród, pow. Łomża, woj. Podlaskie
Termin:15 czerwca 2014 r. (niedziela)
Nazwa Przeglądu :Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich

 

Przedsięwzięcie realizowane dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sponsorzy:







SPONSOR GŁÓWNY:

 

 

Załączniki

  1. Regulamin Konkursu
  2. Karta Zgłoszenia
2014-04-08 08:16 Iza C

20 Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie

Protokół komisji Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie

  • Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
  • Pan Stanisław Modzelewski podczas nauki warsztatu pracy plecionkarza
  • Pan Romuald Grużewski (po lewej) - warsztat pracy kowala i Pan Kazimierz Siemienowicz- warsztat pracy garncarza
  • Pani Celina Bałdyga podczas nauki warsztatu pracy plecionkarza
  • Pani Karolina Remiszewska podczas nauki warsztatu wycinankarki
  • Zespół "Pod Borem" z Zawad

Protokół
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich
odbywającego się w ramach XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie



Jury w składzie:
1. prof. nadzw. dr hab. Piotr Dahlig – przewodniczący, etnomuzykolog, prof. UW
2.Anna Borucka - Szotkowska – członek jury, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia
3.Teresa Pardo – członek jury, folklorystka

postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii zespołów śpiewaczych – grupa dorosłych
I nagroda – Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
– Zespół Śpiewaczy z Turośli
– Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
II nagroda – Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
III nagroda – Zespół „Kurpie” z Myszyńca
– Zespół „Kurpianki” z Golanki
– Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

W kategorii zespołów śpiewaczych – grupa dzieci i młodzieży
I nagroda - nie przyznano
II nagroda – Zespół „Małe Kurpiaki” z Myszyńca
– Zespół „Poziomecki” z Wykrotu
III nagroda – Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
– Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
– Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

W kategorii solistów śpiewaków – grupa dorosłych
I nagroda - Eugenia Kuliś z Kruszy
- Zofia Warych z Myszyńca
II nagroda - Anna Chmielewska z Nowogrodu
- Zofia Mróz z Kadzidła
III nagroda - Zofia Charamut z Wolkowych
- Stanisław Sieruta z Olszyn
Wyróżnienie: - Cecylia Murzyn ze Starego Myszyńca
- Dorota Olk Koziatek z Zawad
- Henryk Kulesza z Lelisa
- Weronika Zyśk z Myszyńca

W kategorii solistów śpiewaków – grupa dzieci i młodzieży
I nagroda - Julia Gnoza z Myszyńcav - Kinga Estkowska z Nowogrodu
- Małgorzata Lemańska ze Zbójnej
II nagroda - Wiktoria Drężek z Wykrotu
- Dorota Drężek z Wykrotu
III nagroda - Ewa Lemańska ze Zbójnej

W kategorii kapel
I nagroda - Kapela Jana Kani z Turośli
II nagroda - Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
- Kapela Ludowa z Myszyńca
III nagroda - Kapela Czesława Drząszcza z Myszyńca

W kategorii solistów instrumentalistów
I nagroda - Eugeniusz Piaścik z Dębnik
- Jan Kania z Lipnik
- Czesław Drząszcz z Myszyńca
II nagroda - Zenon Kaczyński z Łysych
III nagroda - Hubert Górski z Krysiak
- Patryk Olender z Zawad

W kategorii par tanecznych
I nagroda - Krystyna Opalach i Zygmunt Koziatek z Zawad
II nagroda - Natalia Tańska i Daniel Koziatek z Zawad
- Oliwia Rolka i Marcin Grądzik z Myszyńca
III nagroda - Urszula Kozikowska i Janusz Pawczyński z Łomży

W kategorii gawędziarzy
I nagroda - nie przyznano
II nagroda - Władysław Gwiazda z Myszyńca
III nagroda - Konrad Trzciński z Niedźwiedzia
- Julian Drężek z Wykrotu

W kategorii zespołów folklorystycznych- grupa dorosłych
I nagroda - Zespół Kurpiowski „ Pod Borem” z Zawad
II nagroda - Zespół „ Kurpiaki” z Myszyńca
- Zespół „ Puszcza Zielona” z Łysych
III nagroda - Zespół Regionalny „ Myszyniec”z Myszyńca
- Zespół „Kurpiowszyzna” z Myszyńca
- Integracyjny Zespół Folklorystyczny „ Szansa” z Zambrowa

W kategorii zespołów folklorystycznych – grupa dzieci i młodzież
I nagroda - Zespół Kurpiowski „ Pod Borem” z Zawad
II nagroda - Zespół „Puszcza Zielona” z Łysych
III nagroda - Zespół „ Nowe Latko” z Lelisa
Wyróżnienie: - Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej
- Zespół Pieśni i Tańca „ Łomża”

W kategorii interpretacji folkloru kurpiowskiego
Nagroda - Zespół Pieśni i Tańca „ Łomża” – grupa dorosła
- Zespół „Kolnianie” z Kolna
- Zambrowska Kapela Eli
- Agnieszka Żemek- Pawczyńska z Łomży (solistka)
- Alicja Pyczot z Łomży (solistka)
- Michał Olchowik z Łomży (instrumentalista)
Wyróżnienie: - Duet „ Słopiewnie” z Białegostoku
- Przemysław Bazydło z Łomży (solista)
Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są:
– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
– Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
Grawertony okolicznościowe Wojewody Podlaskiego – Macieja Żywno otrzymali:
- Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy (dla najlepszego zespołu śpiewaczego XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej ),
- Kapela Jana Kani z Turośli (dla najlepszej kapeli XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej),
- Eugenia Kuliś z Kruszy (dla najlepszej solistki śpiewaczki XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej).

Na tym protokół zakończono.
Nowogród, dn. 16.06.2013 r.

2013-06-17 09:56 Iza C

XX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej 2013 - program i kolejność występów

XX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej 2013 - program i kolejność występów

  • Miasto i gmina Nowogród
  • Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży- Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego
  • Fundacja Sztuk i Dialogu
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
  • Patronat Honorowy: Maciej Żywno- Wojewoda Podlaski
  • Patronat honorowy - Lech Marek Szabłowski - Starosta Łomżyński
  • Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
  • Muzeum Północno- Mazowieckie w Łomży
  • Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
  • Sponsor Główny – Browary Regionalne Łomża
  • Sponsor
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy - sponsor

Tegoroczne Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej mają charakter Jubileuszowy. To już 20 lat próbujemy poprzez tę imprezę przybliżyć codzienność ludności zamieszkującej niegdyś tereny Puszczy Kurpiowskiej. Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej to przede wszystkim Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, którego finał odbędzie się dnia 16 czerwca 2013 na scenie Amfiteatru nieopodal Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie. Tego dnia będzie można również uczestniczyć w warsztatach etnograficznych ginących zawodów w ramach "popołudnia z twórczością ludową", podziwiać prace laureatów Konkursu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej, posłuchać pozakonkursowych występów zespołów folklorystycznych i ludowych oraz występu zaproszonego zespołu ze współczesną interpretacją folkloru kurpiowskiego.

Do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, którzy wykonują utwory zgodne z tradycją kurpiowską, oraz tych którzy opracują program w oparty na folklorze kurpiowskim, ze współczesną jego interpretacją. Wszyscy nadsyłający zgłoszenia na konkurs muszą być laureatami I i II miejsc przeglądów wojewódzkich ew. regionalnych lub posiadać rekomendację/opinię placówki wojewódzkiej. Na zgłoszenia czekamy do 24 maja 2013 roku.

Szczegóły dotyczące udziału w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich zawarte są w załączonym poniżej Regulaminie.

  XX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej odbywają się pod honorowym patronatem Wojewody Podlaskiego- Macieja Żywno i Starosty Łomżyńskiego - Lecha Marka Szabłowskiego

Organizatorami przedsięwzięcia są:
- Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży -Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego
- Fundacja Sztuk i Dialogu

Współorganizatorami są:
-Urząd Miasta i Gminy Nowogród 
-Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie
Partnerami są:
- Muzeum Północno- Mazowieckie w Łomży
- Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

Przegląd odbywa się dzięki pomocy:

-Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
-Marszałka Województwa Podlaskiego
-Starosty Łomżyńskiego
-Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
- Związku Kurpiów w Ostrołęce

 

XX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej 2013

 

Planowany program imprezy: 16 czerwca 2013 roku (niedziela)

 

10.00- korowód uczestników spod Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury do Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie,

 

10.1519.00  - Finał XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej

-uroczyste otwarcie,

- przemówienia zaproszonych gości i lokalnych władz, itp.,

- przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich,

- warsztaty etnograficzne ginących zawodów w ramach „ Popołudnia z twórczością ludową”- teren Amfiteatru obok Skansenu,

- konkursy dla publiczności na terenie Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie,

– występy zaproszonych zespołów,

Miejsce: scena Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie

 

12.00 – uroczyste otwarcie wystawy Konkursu Kurpiowskiej Sztuki Ludowej i wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu,

Miejsce: MGOK Nowogród,

 

20.0020.30 - ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i dyplomów laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich i zakończenie XX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.

Miejsce: scena Amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie  

 

 

Podczas festiwalu obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania oraz nagrywania bez zgody organizatora.

 

2013-04-11 09:01 Iza C

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich - protokół jury

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich - protokół jury

Protokół z posiedzenia komisji
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie
w dniach 17 czerwca 2012 roku


Komisja w składzie:
Prof. Piotr Dahlig - Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego – przewodniczący
Józef Zyśk – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
Teresa Pardo - członek

postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii par tanecznych:

I miejsca:
- Danuta Tańska i Marcin Tański
- Krystyna Opalach i Zygmunt Koziatek z Zawad
II miejsca:
- Karolina Bednarczyk i Patryk Rolka z Turośli
- Grażyna Rolka i Sławomir Jesionkowski z Turośli

W kategorii instrumentalistów w grupie dorosłych
I miejsca:
- Czesław Drząszcz z Myszyńca
- Zenon Kaczyński z Łysych
II miejsca:
- Jan Kania z Lipnik
- Eugeniusz Piaścik z Dębnik
Wyróżnienie
Danuta Waśko z Waśk


w kategorii instrumentalistów w grupie dziecięco-młodzieżowej
I miejsca
- Patryk Kaczyński z Łysych
- Karol Samsel z Czarni
II miejsce
- Patryk Olender z Zawad
III miejsce
- Mateusz Samsel z Czarni

W kategorii kapele:
I miejsca
- Kapela Jana Kani z Turośli
- Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
II miejsca
- Kapela Kurpiowska z Zawad
- Kapela Kurpiowska Rydlów z Czarni

W kategorii gawędziarzy w grupie dorosłych:
I miejsce – nie przyznano
II miejsce
- Witold Kuczyński z Czarni
III miejsce
- Władysław Gwiazda z Myszyńca
Wyróżnienie
- Weronika Zyśk z Myszyńca


W kategorii gawędziarzy w grupie dziecięco-młodzieżowej:
I miejsce – nie przyznano
II miejsce
- Przemysław Przestrzelski z Łomży
III miejsca
- Anna Mucha z Popiołki
- Konrad Trzciński z Wykrotu
Wyróżnienia
- Szymon Krzynowek z Serafina
- Julian Drężek z Wykrotu
- Magdalena Sendrowska z Dobrego Lasu

W kategorii zespołów folklorystycznych, pieśni i tańca – dorośli:
I miejsce – nie przyznano
II miejsca
- Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża''
- Zespół Folklorystyczny ,,Puszcza Zielona'' z Łysych
- Integracyjny Zespół Folklorystyczny ,,Szansa'' z Zambrowa

W kategorii zespołów folklorystycznych, dziecięco-młodzieżowych:
I miejsce:
- Zespół Folklorystyczny ,,Łysozianie'' z Łysych
II miejsca
- Kurpiowski Zespół Folklorystyczny ,,Carniacy'' z Czarni
- Grupa Taneczna ,,Turoślanie'' z Turośli
III miejsce
- Zespół ,,Nowe Latko'' z Lelisa
Wyróżnienia
- Zespół Folklorystyczny ,,Serafiniaki'' z Serafina
- Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej

W kategorii zespołów śpiewaczych w grupie dorosłych:

Nagroda Specjalna Związku Gmin Województwa Podlaskiego:

- Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej (kobiety i mężczyźni)

I miejsca
- Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
- Grupa Śpiewacza Kobiet z Bandyś
- Męska Grupa Śpiewacza z Czarni

II miejsca
- Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
- Zespół Śpiewaczy z Turośli
- Męska Grupa Śpiewacza z Zawad
- Grupa Śpiewacza Kobiet z Czarni
- Zespół Śpiewaczy ,,Kurpie'' z Myszyńca

III miejsce
- Zespół Śpiewaczy z Kuzi


W kategorii zespołów śpiewaczych w grupie dziecięco-młodzieżowej:
I miejsce – nie przyznano
II miejsca
- Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
- Dziewczęca Grupa Śpiewacza z Zawad
III miejsce
- Grupa Śpiewacza Chłopców ,,Bartuś'' z Czarni
- Grupa Śpiewacza Zespołu ,,Turoślanie'' z Turośli
Wyróżnienia
- Grupa Śpiewacza Dziewcząt ,,Cyranecki'' z Czarni
- Grupa Śpiewacza ,,Poziomecki'' z Wykrotu

W kategorii solistów śpiewaków w grupie dziecięco-młodzieżowej:
I miejsca
- Dorota Drężek z Wykrotu
- Wiktoria Drężek z Wykrotu
- Kinga Estkowska z Nowogrodu
II miejsca
- Małgorzata Lemańska ze Zbójnej
- Ewa Lemańska ze Zbójnej
III miejsce
- Wiktoria Mróz z Brzozowego Konta

W kategorii solistów śpiewaków w grupie dorosłych:
I miejsca
- Anna Chmielewska z Nowogrodu
- Eugenia Kuliś z Kruszy
- Elżbieta Kasznia z Rozóg
- Antonina Deptuła z Bandyś
II miejsca
- Henryk Kulesza z Lelisa
- Mariola Ogniewska z Łodzisk
- Zofia Charamut z Myszyńca Starego
- Stefania Dąbkowska z Niedźwiedzia
III miejsca

- Czesław Młynarski z Zawad
- Cezary Kuczyński z Czarni
Wyróżnienia
- Tomasz Grzegorczyk z Łodzisk
- Zofia Mróz z Kadzidła
- Irena Zyśk z Wolkowych

W kategorii opracowań folkloru – zespoły
I miejsce – nie przyznano
II miejsca

- Grupa Śpiewacza ZPiT ,,Warszawianka''
- Zespół Śpiewaczy ,,Laskowianki'' z Laskowca Starego
Wyróżnienie
Zespół Śpiewaczy ,,Hetmanki'' z Tykocina

w kategorii opracowań folkloru – soliści:
I miejsce – nie przyznano
II miejsca
- Mariusz Żwierko z Warszawy
- Zofia Truszkowska z Warszawy
III miejsca
- Agnieszka Żemek z Łomży
- Zbigniew Nasiadko z Białegostoku


Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są:
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
- Powiat Łomżyński
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
- Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.


Komisja widzi potrzebę kontynuowania Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej, dostrzega wysoki poziom wykonawców, składa wszystkim gratulacje i dziękuje organizatorom i sponsorom imprezy.

 

Na tym protokół zakończono.

2012-06-19 09:46 Admin

Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej - 17 czerwca 2012

  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
  • Gmina Nowogród
  • Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
  • Starostwo Powiatowe w Łomży
  • Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
  • Patronat internetowy: 4lomza.pl
  • Sponsor strategiczny: Browary Regionalne Łomża

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zaprasza na XIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej, w ramach których odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich.

Celem przeglądu jest prezentacja tradycji kurpiowskiego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych. Prezentacja ciekawych form adaptacji folkloru kurpiowskiego przez zespoły pieśni i tańca, solistów i zespoły muzyczne. Konfrontacja amatorskich zespołów mających w swoim repertuarze folklor kurpiowski.

 

Program XIX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie - 17.06.2012
9.00 – Korowód zespołów z MGOK Nowogród do sceny Amfiteatru przy Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.
9.30 – Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich – przesłuchania regulaminowe
17.00 – Występy pozakonkursowe zaproszonych zespołów, m.in. Zespół ,,Gastiniec’’ z Grodna (Białoruś), TheBL Blue's Band z Łomży
19.00 - Ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich.
20.00 - Zakończenie XIX Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.

Równolegle w godzinach (teren amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego):
10.00 – 18.00
- warsztaty etnograficzne ginących zawodów,
- konkursy dla publiczności na najlepiej wykonaną pracę z twórcą ludowym,
- prezentacja stoisk wystawowych twórców ze Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
Impreza odbywa się na scenie obok Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie, który będzie otwarty dla zwiedzających. W trakcie imprezy odbywa się kiermasz sztuki ludowej w pobliżu sceny.

Organizatorzy:
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Fundacja Narwiańska
Urząd Miasta i Gminy Nowogród
Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie

Współorganizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
Starosto Powiatowe w Łomży
Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Oddział w Łomży

 Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Podlaskiego - Jarosław Zygmunt Dworzański
Wojewoda Podlaski - Maciej Żywno
Starosta Łomzyński - Lech Marek Szabłowski

Patronat medialny:
Radio Nadzieja, Tygodnik Kontakty, Radio ESKA Łomża, Polskie Radio Białystok, Studio Filmowe Skorpion, Gazeta Współczesna, Telewizja Polska Oddział w Białymstoku, TV Narew
Patronat internetowy: www.4lomza.pl


Sponsor Strategiczny:


Browar Łomża Sp. z o.o. Sponsorzy:


OSM Piątnica


Hexa Bank Spółdzielczy w Piątnicy


Związek Kurpiów



PHU Kurpiewski


Hotel ,,Zbyszko'' w Nowogrodzie



Maximus - Agencja Ochrony

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowogrodzie

 W załączniku regulamin Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich i karta zgłoszenia.

2012-05-07 15:06 Iza C

Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich-WYNIKI

  • Zespół Pieśni i Tańca "Wyszków" z Leszczydołu Nowin
  • Antoni Dymerski z Wyku
  • Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
  • Damian Waszkiewicz z Dobrego Lasu
  • Eugenia Kuliś z Kruszy
  • Elżbieta Kasznia
  • Ludowy Zespół Pieśni i Muzyki"Gościniec" z Grodna
  • Ludowy Zespół Pieśni i Muzyki"Gościniec" z Grodna
  • Ludowy Zespół Pieśni i Muzyki"Gościniec" z Grodna
  • Ludowy Zespół Pieśni i Muzyki"Gościniec" z Grodna
  • Henryk Kulesza
  • Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
  • Karol Samsel z Czarni
  • Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
  • Zespół Regionalny " Myszyniec"
  • Przemysław Przestrzelski z Łomży
  • Zenon Kaczyński z Łysych
  • Zespół Śpiewaczy z Turośli
  • Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
  • Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

Protokół z posiedzenia komisji
Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie
w dniach 18-19 czerwca 2011 roku

Komisja w składzie:
1.Prof. Piotr Dahlig - Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego - przewodniczący
2.Prof. dr hab. Barbara Falińska - Pracownia Badań Regionalnych we Wszechnicy Mazurskiej w Olecku, Sekcja Gwaroznawcza Towarzystwa Kultury Języka – członek
3.Teresa Pardo - członek

postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

  • w kategorii zespołów śpiewaczych - dorośli:

I miejsca: Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy

II miejsca: Zespół Śpiewaczy z Turośli

Grupa Śpiewacza Mężczyzn z Czarni

Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

Grupa Śpiewacza Kobiet z Bandyś

III miejsca: Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi

Grupa Śpiewacza Kobiet z Czarni

 

  • w kategorii zespołów śpiewaczych - dzieci i młodzież:

I miejsce: nie przyznano

II miejsca: Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu

Grupa Śpiewacza Dziewcząt z Czarni

III miejsce: Zespół „Poziomecki” z Wykrotu

 

  • w kategorii zespołów śpiewaczych spoza regionu kurpiowskiego:

I miejsce: nie przyznano

II miejsce: Zespół Śpiewaczy z Wizny

III miejsce: Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego

wyróżnienie: Zespół „Hetmanki” z Tykocina

 

  • w kategorii solistów śpiewaków – dorośli:

I miejsca: Elżbieta Kasznia z Rozóg

Eugenia Kuliś z Kruszy

Zofia Charamut z Myszyńca

II miejsca: Anna Chmielewska z Nowogrodu

Mariola Ogniewska z Łodzisk

Henryk Kulesza z Lelisa

III miejsca: Weronika Zyśk z Myszyńca

Tomasz Grzegorczyk z Łodzisk

wyróżnienie: Sylwia Paszkiewicz - Garczarek z Zambrowa

 

  • w kategorii solistów śpiewaków – dzieci i młodzież:

I miejsce: nie przyznano

II miejsce: Kinga Estkowska z Nowogrodu

III miejsce: Dorota Drężek z Wykrotu

wyróżnienie: Klaudia Chorążewicz z Cyku

 

- w kategorii kapel:

I miejsca: Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
Kapela Jana Kani z Lipnik

 

- w kategorii kapel spoza regionu kurpiowskiego:

I miejsce: nie przyznano

II miejsca: Zambrowska Kapela Eli z Zambrowa

Trio Akordeonowe z Czarnej Białostockiej

 

- w kategorii solistów instrumentalistów – dorośli:

I miejsca: Eugeniusz Piaścik z Dębnik

Zenon Kaczyński z Łysych

II miejsca: Jan Kania z Lipnik

Czesław Drząszcz z Myszyńsca

Grzegorz Golan z Kadzidła

Antonii Dymerski z Wyku

 

- w kategorii solistów instrumentalistów – dzieci i młodzież:

I miejsca: Karol Samsel z Czarni

Andrzej Rydel z Czarni

 

- w kategorii gawędziarzy:

I miejsce: nie przyznano

II miejsca: Witold Kuczyński z Czarni

Przemysław Przestrzelski z Łomży

Wyróżnienia: Patrycja Zielińska z Wykrotu

Magdalena Parzych z Wykrotu

Damian Waszkiewicz z Dobrego Lasu

Mariola Ogniewska z Łodzisk

 

- w kategorii par tanecznych – dorośli:
I miejsce: Grażyna Rolka i Sławomir Jesionkowski z Turośli
Cecylia Murzyn i Stanisław Archacki z Myszyńca

II miejsce: Irena Zyśk i Bronisław Płocharczyk z Myszyńca

III miejsca: Weronika Zyśk i Zbigniew Piątkowski z Myszyńca

Zofia Drężek i Stanisław Sieruta z Myszyńca

 

- w kategorii par tanecznych – dzieci i młodzież:

I miejsce: Karolina Bednarczyk i Patryk Rolka z Turośli
II miejsce: Monika Stomska i Wojciech Samul ze Zbójnej

Wyróżnienie: Anna Mielnicka i Sebastian Dąbkowski ze Zbójnej

 

- w kategorii zespołów pieśni i tańca – dzieci i młodzież:
I miejsca: Zespół Pieśni i Tańca ,,Wyszków'' z Leszczydołu Nowin, grupa młodsza

Kurpiowski Zespół Pieśni i Tańca z Zawad, grupa młodsza

II miejsce: Zespół Pieśni i Tańca ,,Wyszków'' z Leszczydołu Nowin, grupa starsza

 

- w kategorii zespołów folklorystycznych – dorośli:

I miejsce: Kurpiowski Zespół Pieśni i Tańca z Zawad, grupa starsza

II miejsca: Zespół Regionalny ,,Myszyniec'' z Myszyńca

Zespół Folklorystyczny ,,Puszcza Zielona'' z Łysych

III miejsca: Zespół Folklorystyczny ,,Kurpie'' z Rozóg

Integracyjny Zespół Folklorystyczny z Zambrowa

 

- w kategorii zespołów folklorystycznych – dzieci i młodzież:

I miejsce: Kurpiowski Zespół Folklorystyczny ,,Carniacy'' z Czarni

II miejsce: Zespół Folklorystyczny ,,Łysozianie'' z Łysych

III miejsca: Zespół Folklorystyczny ,,Turoślanie'' z Turośli

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej


Fundatorami nagród Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich są:
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (7.000 zł),

- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku (2.000 zł),

- ponadto Burmistrz Nowogrodu ufundował dwie nagrody po 300 zł dla zespołów śpiewaczych z Nowogrodu,

- Związek Kurpiów - nagrody książkowe.


Komisja widzi potrzebę kontynuowania Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej, dostrzega wysoki poziom wykonawców, składa wszystkim gratulacje i dziękuje organizatorom i sponsorom imprezy.

 

Na tym protokół zakończono.

 

 

 

 Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży 

Współorganizatorzy:
- Urząd Miasta i Gminy Nowogród,
- Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku,
- Stowarzyszenie,,Wspólnota Polska"Oddział w Łomży,
- Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży
- Fundacja Narwiańska

XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie odbywać się będą dzięki finansowej pomocy:
- Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- Starosty Łomżyńskiego.
- Marszałka Województwa Podlaskiego

Sponsor strategiczny: Browary Regionalne Łomża

Sponsorzy:
- Bank Spółdzielczy w Łomży
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy,
- Związek Kurpiów
- Zakład Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych
- PHU Kurpiewski
- Hotele i Restauracje "Zbyszko"


Pomoc organizacyjna:

- Ochotnicza Straż Pożarna w Nowogrodzie
2011-06-22 09:27 Iza C

XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej- 18-19.06.2011 r.- PROGRAM

  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
  • Starostwo Powiatowe w Łomży
  • Urząd Miasta i Gminy Nowogród
  • Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
  • Sponsor strategiczny: Browary Regionalne Łomża
  • Patron medialny: TVP Białystok
  • Sponsor: Bank Spółdzielczy w Łomży
  • Sponsor: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy
  • Patron internetowy: www.4lomza.pl
  • Sponsor: Związek Kurpiów
  • Sponsor: ZPM JBB w Łysych
  • Sponsor: PHU Kurpiewski
  • Sponsor: Hotele Zbyszko

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży
Burmistrz Gminy i Miasta Nowogród,
serdecznie zapraszają na tegoroczne
XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej
w Nowogrodzie
które odbędą się w dniach 18-19 czerwca 2011 roku

PROGRAM
XVIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej
Nowogród 2011

18.06.2011r. (I dzień) - MGOK W NOWOGRODZIE / SCENA OBOK SKANSENU
15.00 – Otwarcie wystawy pokonkursowej Kurpiowskiej Sztuki Ludowej
(miejsce: Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie)
15.10 – wykład Prof. dr hab. Barbary Falińskiej na temat,,Gwara i kultura muzyczna Kurpiowskiej Puszczy Zielonej" (miejsce MGOK w Nowogrodzie),
16.00 – Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich – przesłuchania regulaminowe (scena amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego)
ok. 19.00 – Zakończenie I dnia XVIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej

Równolegle w godzinach 15.00 - 19.00 (teren amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego) :
-"Popołudnie z twórczością ludową"/ warsztaty etnograficzne ginących zawodów,
- konkursy dla publiczności na najlepiej wykonaną pracę z twórcą ludowym.

19.06.2011 r. (II dzień) - SCENA AMFITEATRU OBOK SKANSENU

10.30 – Korowód zespołów z MGOK Nowogród do sceny Amfiteatru przy Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie.
11.00 - Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich – przesłuchania regulaminowe
17.00 - Występy pozakonkursowe zaproszonych zespołów, m.in. Ludowy Zespół Pieśni i Muzyki"Gościniec" z Grodna- Białoruś
19.00 - Ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich.
20.00 - Zakończenie XVIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej.

Równolegle w godzinach 11.00 – 16.00 (teren amfiteatru obok Skansenu Kurpiowskiego):

- prowadzone będą warsztaty etnograficzne ginących zawodów oraz prezentacja stoisk twórców ludowych,

- w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Nowogrodzie otwarta będzie dla zwiedzających wystawa pokonkursowa Kurpiowskiej Sztuki Ludowej.

W trakcie imprezy odbywa się kiermasz sztuki ludowej w pobliżu sceny.


Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży 

Współorganizatorzy:
- Urząd Miasta i Gminy Nowogród,
- Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie
- Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku,
- Stowarzyszenie,,Wspólnota Polska"Oddział w Łomży,
- Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży
- Fundacja Narwiańska

XVIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie odbywać się będą dzięki finansowej pomocy:
- Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- Starosty Łomżyńskiego.
- Marszałka Województwa Podlaskiego

Sponsor strategiczny: Browary Regionalne Łomża

Sponsorzy:
- Bank Spółdzielczy w Łomży
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy,
- Związek Kurpiów
- Zakład Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych
- PHU Kurpiewski
- Hotele i Restauracje "Zbyszko"


Pomoc organizacyjna:

- Ochotnicza Straż Pożarna w Nowogrodzie

2011-04-26 08:36 Iza C

XVI Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej 2009 - protokół jury

Protokół z obrad jury XVI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej
Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich
Nowogród 21.06.2009

Komisja w składzie:
mgr Dorota Sroczyńska - Akademia Muzyczna w Warszawie, przewodniczący komisji
dr Tomasz Marek Nowak - adiunkt Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego
Teresa Pardo – specjalista ds. folkloru kurpiowskiego

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników konkursu jury postanowiło przyznać:

w kategorii zespołów śpiewaczych:

grupa dorośli

I miejsce:
Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
Zespół Śpiewaczy z Wizny

II miejsce:
Zespół Śpiewaczy z Turośli

Wyróżnienie:
Męska Grupa Śpiewacza z Lelisa

grupa dziecięca:

I miejsce:
Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
Dziecięca Grupa Śpiewacza „Poziomecki” z Wykrotu
II miejsce:

Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

III miejsce:
Grupa Śpiewacza Chłopców z Lelisa

wyróżnienia:
Grupa Śpiewacza „ Borowinki” z Myszyńca

w kategorii zespołów spiewaczych - folklor opracowany:

I miejsce:
Rodzeństwo Lewiarz z Piątnicy

III miejsce:
„Mezzoforte” z Łomży

w kategorii solistów śpiewaków:
- dorośli:

I miejsce:
Eugenia Kuliś z Kruszy
Honorata Ruszczyk z Nowej Rudy
Katarzyna Załęcka z Nowogrodu

II miejsce:
Zofia Charamut z Myszyńca
Mariola Ogniewska z Lelisa

III miejsce:
Marianna Bączek z Bandyś
Elżbieta Kasznia z Rozóg
Stanisław Sieruta z Myszyńca

wyróżnienia:
Tomasz Grzegorczyk z Lelisa
Kinga Archacka z Myszyńca
Bożena Rolka z Myszyńca

- dzieci i młodzież:
I miejsce:
Patrycja Samul ze Zbójnej

II miejsce:
Adrianna Krajewska z Dębnik


Folklor opracowany
I miejsca nie przyznano
II miejsce:
Agnieszka Żemek z Łomży
III miejsce:
Alicja Pawczyńska z Łomży

w kategorii kapele
I miejsce:
Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
Kapela Jana Kani z Lipnik

II miejsce:
Kapela Kowalczyka z Rozóg

Opracowane:
III miejsce:
Kapela ROK Łomża
Kapela z Taraskowa

w kategorii zespoły folklorystyczne
I miejsce:
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej
Zespół Folklorystyczny ,,Borowina'' z Wykrotu

II miejsce:
Zespół Regionalny ,,Myszyniec'' z Myszyńca

III miejsce:
Zespół Folklorystyczny ,,Puszcza Zielona'' z Łysech
Zespół Folklorystyczny Teatru Form Różnych z Zambrowa

w kategorii zespoły pieśni i tańca
II miejsce:
Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża''

w kategorii solistów instrumentalistów
I miejsce:
Grzegorz Golan ze Zbójnej
Ludwik Sztachański z Taraskowa

II miejsce:
Czesław Drząszcz z Myszyńca
Antoni Dymerski z Wyku

III miejsce:
Danuta Waśko z Waśk

w kategorii par tanecznych
I miejsce:
Adela Kaczmarczyk i Adam Kaczmarczyk z Wykrotu
Urszula Kozikowska i Robert Duchnowski z Łomży

w kategorii gawędziarzy
I miejsce:
Damian Waszkiewcz z Dobregolasu

II miejsce:
Przemysław Sendrowski z Dobregolasu
Monika Walczyk z Dobregolasu

III miejsce:
Henryk Kulesza z Lelisa
Agnieszka Siwik z Dobregolasu

Wyróżnienia:
Olga Szewczyk z Dobregolasu
Justyna Walczyk z Dobregolasu
Mateusz Grzymała z Dobregolasu
Natalia Plona z Dobregolasu
Zbigniew Siwik z Dobregolasu
Mateusz Serafin z Dobregolasu

Na tym protokół zakończono.

Fotogaleria

2009-06-17 18:22 Iza C

XV Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej - Nowogród 2008 - wyniki

XV Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej
Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich
- Nowogród 29.06.2008 - wyniki

Protokół z obrad jury XV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej
Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich
Nowogród 29.06.2008

Komisja w składzie:
mgr Dorota Sroczyńska - Akademia Muzyczna w Warszawie, przewodniczący komisji
dr Weronika Grozdew - etnomuzykolog, wokalistka zespołu Sarakina
mgr Mirosław Dziewa – muzyk, Łomżyńska Orkiestra Kameralna

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników konkursu jury postanowiło przyznać:

w kategorii: zespołów śpiewaczych – grupa dorośli
I miejsce: Zespół Śpiewaczy z Turośli
Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej – kobiety
Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej – mężczyźni
II miejsce: Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu – seniorki
Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
III miejsce: nie przyznano
wyróżnienie: Zespół Śpiewaczy z Lelisa

grupa dziecięca
I miejsce: Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
II miejsce: Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
Zespół ,,Poziomecki'' z Wykrotu
III miejsce: Zespół Śpiewaczy z Dobregolasu
Zespół ,,Borowinki'' z Myszyńca

w kategorii: zespoły śpiewacze spoza regionu
I miejsce: Zespół Śpiewaczy z Wizny
Zespół Śpiewaczy ,,Czarnowiacy'' z Czarnej Wsi Kościelnej
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: Zespół ,,Laskowianki'' z Laskowca Starego

w kategorii: soliści śpiewacy:
I miejsca: Zofia Charamut z Myszyńca
Katarzyna Załęcka z Nowogrodu
Eugenia Kuliś z Kruszy
Anna Chmielewska z Nowogrodu
II miejsce: Henryk Kulesza z Lelisa
Weronika Gwiazda z Myszyńca
III miejsce: Tomasz Grzegorczyk z Lelisa
Zofia Waryś z Myszyńca

grupa dziecięca i młodzieżowa
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: Katarzyna Gadomska z Wykrotu
III miejsce: Sylwia Paszkiewicz-Garczarek z Zambrowa
wyróżnienie: Jolanta Sulewska z Wizny
Patrycja Samul ze Zbójnej

w kategorii: zespołów pieśni i tańca (dorośli)
I miejsce: Zespół ,,Borowina'' z Wykrotu
II miejsce: Kurpiowski Zespół Regionalny ,,Myszyniec''

zespołów pieśni i tańca (młodzież)
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: Zespół Pieśni i Tańca ,,Łomża'' z Łomży
Zespół Pieśni i Tańca ,,Wyszków'' z Wyszkowa (Puszcza Biała)
III miejsce: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej
Zespół Pieśni i Tańca ,,Wyszków'' z Wyszkowa (Puszcza Zielona)

w kategorii: gawędziarze
I miejsce: Damian Waszkiewicz z Dobregolasu
Olga Klaudia Szewczyk z Dobregolasu
II miejsce: Joanna Załęska z Wykrotu

w kategorii: soliści instrumentaliści
I miejsce: Grzegorz Golan ze Zbójnej
II miejsce: Czesław Drząszcz z Myszyńca
III miejsce: Antoni Dymerski z Wyku

w kategorii: pary taneczne
I miejsce: Katarzyna Załęcka i Jacek Rosochacki z Nowogrodu
Irena Zyśk i Bronisław Płocharczyk z Myszyńca
II miejsce: Emilia Gosk i Robert Duchnowski z Łomży
III miejsce: Magdalena Pisarek i Paweł Parzych ze Zbójnej

w kategorii: zespoły inspirujące się muzyką kurpiowską
I miejsce: Kwartet Alla Breve z Łomży
Trio Akordeonowe z Czarnej Wsi Kościelnej
Kapela ,,Kurpianka'' ze Szczytna
II miejsce: Kapela ,,Eli'' z Zambrowa
Kapela ROK z Łomży
III miejsce: Zespół Rodzeństwo ,,Lewiarz'' z Piątnicy
wyróżnienie: Zespół ,,Okaryna'' ze Szczytna

Wszystkie nagrody w kwocie 12.000 zł ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W konkursie wzięło ogółem ok. 350 wykonawców.
Komisja oceniająca stwierdza wysoki wyrównany, poziom wszystkich prezentowanych programów. Widzi jednocześni potrzebę dalszej kontynuacji tego rodzaju konkursu, co podniesie poziom wykonawczy i przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji regionu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

Na tym protokół zakończono.

Fotogaleria

2008-07-02 21:20 Iza C

Copyright @ 2003 Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin