Imprezy

Noc Świętojańska

29 czerwca 2013r. świętowano w Nowogrodzie Noc Świętojańską.

Według tradycji dawnych Słowian było to święto wody i ognia, miłości i płodności. Tej nocy dozwolone były tańce i swawole, które na co dzień uważane były za naganne. Obchody miały przynieść dobrobyt w domostwie i podczas zbiorów. Z tej okazji Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie przygotował festyn wsparty finansowo przez Nadleśnictwo Nowogród, Nadleśnictwo Łomża i Bank Spółdzielczy z Nowogrodu.

Podczas festynu nie zabrakło dobrej muzyki, balonów i lokalnych przysmaków. Niedzielne popołudnie w Nowogrodzie spędzały całe rodziny. Wszyscy bawili się przy popularnej muzyce disco-polo. Wystąpił zespół ATARAX oraz  gwiazda wieczoru zespół AKCENT.

Punkt kulminacyjny Nocy Świętojańskiej to obrzędy, które miały zapewnić zdrowie i urodzaj. Dziewczęta tańczyły wokół ogniska, puszczały wianki  w nurt rzeki z zapalonymi świecami. Po zakończeniu widowiska odbył się „taniec z ogniem” w wykonaniu zespołu SAURION.

Fotogaleria

2013-07-04 09:07 MGOK Nowogród

"Na tratwach"

Celem widowiska „Na tratwach”  było wierne odtworzenie zwyczajów związanych z zajęciem ludzi spławiających drewno z Puszczy Zielonej aż do Gdańska, odtworzenie kostiumów, narządzi i rekwizytów flisackich. Realizatorzy starali  się zaznajomić publiczność i samych wykonawców ze zwyczajami panującymi w tamtych czasach „na puszczy” tj. zasadami wyrębu, sposobem dobierania i układania spławianego drewna, jak również pokazać  sposób życie rodziny flisackiej,  młodzieży, dzieci i ludzi dorosłych, tych którzy to drewno spławiali i tych, którzy czekali w domu. Aktorami w spektaklu, którego premiera odbyła się 13 czerwca 2010 roku zostali leśnicy z Nadleśnictwa Łomża i Nowogród, ich żony i dzieci.

2013-03-27 13:37 MGOK Nowogród

Copyright @ 2003 Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin