Chrapowicz Sylwester

Sylwester Chrapowicz

Sylwester Chrapowicz (pseudonim Smuga), urodzony w Łomży. Socjolog, obecnie absolwent Humanistycznej Akademii im. A. Gieysztora w Pułtusku na wydziale pedagogicznym II stopnia.
Będąc na emigracji w Izraelu w latach 1991 - 2002 obracał się w środowiskach twórczych. Tam tez postanowił rozwinąć swoje zainteresowania malarskie, odbył praktyki w pracowni Yoryniego Nahmana, iluzjonisty, rzeźbiarza, malarza, obecnie tworzącego biżuterię kabalistyczną pod pseudonimem YOYO 32. W pracowni tworzył negatywy do rzeźb oraz ćwiczył techniki malarskie, inspirowany sztuką dawną oraz symbolizmem.
Debiutancką, konkursową wystawę zorganizowała mu Galeria Beit Yad Labanim w 1997 roku w Tel Avivie, do 2001 roku jego prace prezentowane były na kilku wystawach, jak również sprzedawane na aukcjach. Większość prac tam stworzonych pozostała w kolekcjach prywatnych.
Z tamtego okresu na wystawie a Galerii N prezentowane będą dwie prace:
1." Chwila przed wojną" ( 1995-1996) - jest to studium malarskie Mona Lisy na tle Jerozolimy. Praca przedstawia hipotetyczne, symboliczne przejęcie Świętego Wzgórza przez Żydów,
2. "Portret Megi z maskotką" (1997)
Reszta prac powstała po 2007 roku.
Autor oprócz portretów stworzył prace o tematyce religijnej, zawierające symbolikę chrześcijańsko - judaistyczną. Chce przekazać w swoich pracach spójność tych dwóch religii, że chrześcijaństwo jest wynikiem wcześniejszych żydowskich natchnień i przemyśleń. Przypomina nam o tym że Pan Jezus i Matka Boża byli żydowskiego pochodzenia i że chrześcijaństwo jest mocno zakorzenione w judaizmie, a różnice w religiach nie są dziełem Boga tylko człowieka.

 

 

Fotogaleria

2010-09-28 00:26 Iza Cierpikowska

Czytaj także

Copyright @ 2003 Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin