Projekty

Finał projektu gwarowego

27 listopada 2018 roku odbył się finał projektu "Mój język to kurpiowska gwara" realizowanego przez Stowarzyszenie Pegaz a współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego. Partnerami zadania byli: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie i Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej.

Na deskach sceny w Regionalnym Ośrodku Kultury na ul. Małachowskiego w Łomży zaprezentowały swoje umiejętności grupy dziecięce, młodzieżowe i dorosłe. Gościliśmy grupy z Łomży, z Nowogrodu i ze Zbójnej. Projekt trwał od maja do listopada, miał na celu naukę podstaw dialektu kurpiowskiego. Zajęcia gwarowe ubarwiane były zajęciami wokalnymi i tanecznymi. Podczas finału wręczone zostały podziękowania za udział w projekcie oraz pamiątkowe katalogi, w których zamieszczone zostały najciekawsze fotografie i teksty gwarowe powstałe podczas zajęć projektowych. Katalogi były rozdawane również wśród przybyłej na finał publiczności.
Zarząd Stowarzyszenia serdeczne podziękowania kieruje w kierunku dyrekcji ośrodków kultury:Pani Lili, Pani Renaty, Pana Jarosława, których podległe placówki były partnerami zadania. Podziękowania należą się dzieciom i młodzieży biorącej udział w działaniach projektowych oraz ich instruktorom - Pani Teresie, Justynie i Agnieszce, którzy uczyli gwary, tańca i śpiewu.
Szczególnie dziękujemy Pani Małgorzacie , z ROK-u za serdeczność i niezwykłe zaangażowanie we wszystkie działania projektowe.
Dziękujemy wszystkim miłośnikom kurpiowszczyzny, którzy wspierali nas w działaniach.
Autorką zdjęć jest Justyna Modzelewska

Fotogaleria

2018-11-28 10:18 Iza Cierpikowska

Zakończenie projektu "Mój język to kurpiowska gwara"

Stowarzyszenie Pegaz z Kisielnicy oraz partnerzy: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie i Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej zapraszają na podsumowanie projektu Mój język to kurpiowska gwara współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego.
W programie wręczenie dyplomów i podziękowań oraz występy osób biorących udział w projekcie w repertuarze kurpiowskim.
Wstęp wolny.

Fotogaleria

2018-11-23 12:49 Iza Cierpikowska

Październikowe zajęcia taneczne w ROK-u

Październikowe zajęcia taneczne w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży w ramach projektu "Mój język to kurpiowska gwara" realizowanego przez Stowarzyszenie Pegaz , współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego.

2018-11-16 10:29 Iza Cierpikowska

Śpiewamy w Zbójnej.

Zajęcia wokalne w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbójnej w ramach projektu "Mój język to kurpiowska gwara" współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego.

2018-11-12 11:20 Iza Cierpikowska

Tanecznym krokiem w Zbójnej

Październikowe zajęcia taneczne w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbójnej w ramach projektu "Mój język to kurpiowska gwara" współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego.

2018-10-20 10:26 Iza Cierpikowska

Tanecznym krokiem przez projekt z gwarą w tle

Kilka kolejnych, choć mocno zaległych fotografii z zajęć tanecznych , które odbyły się w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Pegaz projektu" Mój język to kurpiowska gwara" współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego.

2018-10-20 10:22 Iza Cierpikowska

Kurpiowska gwara- kolejne zajęcia za nami

9 października 2018 r. w Zbójnej realizowaliśmy kolejne zajęcia gwarowe z lokalną młodzieżą w ramach projektu "Mój język to kurpiowska gwara" współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego na 2018 r. Tym razem odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Zbójnej. Podczas zajęć ćwiczyliśmy wymowę, czytaliśmy popularne wiersze przełożone na gwarę kurpiowską.

Śpiewaliśmy w gwarze znane dzieciom utwory. Okazało się że dzieci doskonale znały niektóre wyrażenia od swoich babć i dziadków. Słuchaliśmy anegdot i opowieści o obrzędowości Kurpiów. Doskonale znane były im również elementy odświętnego , tradycyjnego stroju kurpiowskiego. W sumie w zajęciach tego dnia uczestniczyło około 50 osób. Był to pracowity, ale jakże przyjemny i owocny dzień! Dziękujemy dyrekcji, pracownikom i dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Zbójnej i z Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej za ciepłe przyjęcie.
2018-10-09 10:14 Iza Cierpikowska

Język mój to kurpiowska gwara- zajęcia gwarowe w M-GOK Nowogród

6 czerwca 2018 r. w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Nowogrodzie realizowaliśmy kolejne zajęcia gwarowe z lokalną młodzieżą w ramach projektu "Mój język to kurpiowska gwara" współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego na 2018 r. Podczas zajęć ćwiczyliśmy wymowę, czytaliśmy popularne wiersze przełożone na gwarę kurpiowską. Słuchaliśmy anegdot i opowieści o obrzędowości Kurpiów.

Fotogaleria

2018-06-09 18:59 Iza Cierpikowska

Język mój to kurpiowska gwara- w Łomży -zajęcia wokalne

Pierwsze zajęcia wokalne w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży w ramach projektu" Mój język to kurpiowska gwara" odbyły się w profesjonalnym studiu nagrań w ROK-u :) Uczestnikom jak widać niezwykle przypadło to do gustu. Projekt finansowany jest ze środków Województwa Podlaskiego na 2018 rok.

Fotogaleria

2018-05-29 20:30 Iza Cierpikowska

Brawa dla uczestników projektu

Część dziewcząt z ROK-u w Łomży , które biorą udział w naszym projekcie" Mój język to kurpiowska gwara", spróbowały swoich sił śpiewając w gwarze na scenie Przeglądu Kapel Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej. Wyśpiewały sobie II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Brawo!
Sukces na scenie odniosły także 2 gawędziarki z Nowogrodu, które są uczestniczkami naszego projektu w MGOK-u w Nowogrodzie. Zajęły równorzędne
I miejsca w swojej kategorii wiekowej. Brawa!

Fotogaleria

2018-05-15 20:12 Iza Cierpikowska

"Mój jezyk to kurpiowska gwara" w Nowogrodzie

  • Zadanie realizowane ze środków Województwa Podlaskiego

W tym tygodniu odbyły się również pierwsze zajęcia gwarowe w ramach projektu "Mój język to kurpiowska gwara" w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Nowogrodzie. Skorzystała z nich młodzież zamieszkująca gminę Nowogród.
Młodzież rewelacyjnie poradziła sobie z czytaniem tekstów gwarowych przygotowanych przez prowadzącego. "Oswajanie" się z gwarą można uznać za udane.

2018-05-10 20:09 Iza Cierpikowska

Mój język to kurpiowska gwara w ROK-u

Stowarzyszenie Pegaz realizuje własnie projekt "Mój język to kurpiowska gwara", który współfinansowany jest ze środków Województwa Podlaskiego. Pierwsze zajęcia gwarowe już za nami. Odbyły się one w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży.

Fotogaleria

2018-05-10 20:06 Iza Cierpikowska

Rekrutacja do projektu Mój język to kurpiowska gwara

Już wkrótce plakaty znajdziecie na terenie placówek, które są partnerami projektu "Mój język to kurpiowska gwara".

Do projektu zapraszamy dzieci i młodzież powyżej 10 r.ż. Uczestnicy powinni pochodzić z terenu powiatu łomżyńskiego.

 

Rekrutacja odbywać się będzie w siedzibie  partnerów zadania. Szukajcie informacji w:

 

Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Nowogrodzie, w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbójnej.

Projekt będzie trwał od maja do listopada 2018 roku. Celem projektu jest nauka podstaw gwary kurpiowskiej. 

 

Fotogaleria

2018-04-20 19:58 Iza Cierpikowska

Język mój to kurpiowska gwara

Miło nam poinformować że Stowarzyszenie Pegaz będzie realizować projekt "Mój język to kurpiowska gwara". Projekt jest współfinansowany ze środków Województwa Podlaskiego (otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu ofert na realizację w 2018 roku zadań publicznych należących do Województwa Podlaskiego w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz w sferze działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego).
Projekt realizowany jest w partnerstwie z :
- Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży,
- Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zbójnej,
- Miejsko - Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nowogrodzie.

Głównym celem projektu jest nauka podstaw dialektu kurpiowskiego, nauka pieśni i tańców kurpiowskich . Rekrutacja do projektu odbywa się w placówkach partnerów zadania.
Do udziału zapraszamy młodzież powyżej 10 r.ż.z terenu powiatu łomżyńskiego. Ilość miejsc ograniczona.Obecnie informacje można uzyskać wysyłając wiadomość tekstową za pomocą FB lub wiadomość tekstową na maila: stowarzyszenie.pegaz@op.pl
Szczegóły pojawią się na plakatach i ulotkach w siedzibach partnerów zadania.

Fotogaleria

2018-04-20 19:54 Iza Cierpikowska

Copyright @ 2003 Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin