KURPIOWSKI ZESPÓŁ ŚPIEWACZY

Zespoły ze Zbójnej - śpiew, taniec i teatr

KURPIOWSKI ZESPÓŁ ŚPIEWACZY

  • widowisko "Rajby"

      Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej ma w swoim repertuarze pieśni, obrzędy i zwyczaje Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Od założenia pracował pod kierunkiem artystycznym Teresy Pardo. Zespół jest oddanym propagatorem folkloru kurpiowskiego. Uczestniczy w różnych imprezach kulturalnych lokalnych, ogólnokrajowych i za granicą. O jego aktywności świadczy duża ilość koncertów - średnio 20 występów rocznie. Zdobył wiele prestiżowych nagród. Wielokrotnie wyśpiewał I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie (1996,1997, 2000, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006). Był także dwukrotnym laureatem I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej w 2003 i 2005 r. Ważnym osiągnięciem śpiewaczym dla zespołu były także I nagrody w Wojewódzkim Przeglądzie „W Poszukiwaniu i Przekazywaniu Folkloru” w latach: 1999, 2001, 2004, 2006.     Z sukcesem realizował także widowiska obrzędowe: „Pieczenie chleba”, „Rajby”, „Oczepiny - zdjęcie wianka”, „Błogosławieństwo”, „Krolewke”, za które otrzymał I miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych w latach 1994, 1996, 1998, 2001, 2002, 2004, 2006 oraz w Wojewódzkich Spotkaniach Kolędniczych w 2005 roku.

     Do atrakcyjnych przygód w życiu zespołu można zaliczyć m.in.: udział w Ogólnopolskim Zlocie Wojciechów i Bartoszów w Racławicach, gdzie członek zespołu Andrzej Lemański zdobył tytuł „Chłopa Roku 2005” oraz uczestnictwo w Międzynarodowym Turnieju Gmin w Suchowoli w 2007 r., podczas którego Gmina Zbójna zdobyła II miejsce.     Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej koncertował również za granicą. Reprezentował Polskę i region na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Baltica” w Wilnie (1996), na Międzynarodowych Targach Turystycznych we Francji (1999), w Niemczech (2001), podczas Prezentacji Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego w Wilnie (2006). Od ponad dziesięciu lat prowadzi bliską współpracę z zespołem „Znad Mereczanki” w Jaszunach na Litwie. Zespoły wzajemnie odwiedzają się uczestnicząc w swoich lokalnych uroczystościach, m.in. „Nocy świętojańskiej”, „Dożynkach”. 

    W celu pełniejszej i szerszej ochrony dziedzictwa kulturowego zespół utrzymuje przyjazne kontakty i podejmuje wspólne przedsięwzięcia artystyczne z zespołami ludowymi z sąsiednich gmin, głównie z Turośli, Nowej Rudy, Nowogrodu, Wizny, Zambrowa a także z zespołami Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.     Ważnym wydarzeniem w historii zespołu było uczestnictwo w XII Koncercie z cyklu arcydzieł polskiej tradycyjnej kultury ludowej: „Pieśń Ojczystej Ziemi” p.t. „Z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej - Wesele” w reżyserii dr Grażyny Wł. Dąbrowskiej w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 1997 r. realizowane przez Polskie Towarzystwo Etnochoreologiczne. Niezapomnianym przeżyciem dla zespołów (ze Zbójnej i sąsiednich gmin kurpiowskich) a także istotnym dokumentem obrzędów i zwyczajów była również realizacja „Wesela Kurpiowskiego” w reżyserii Teresy Pardo przedstawianego czterokrotnie w 2002 r. oraz nagranie półgodzinnego programu „Wielkanoc na Kurpiach” dla 2 programu Telewizji Polskiej w reżyserii Janusza Kieszkiewicza.

     Działalność zespołu nie ogranicza się tylko do tego typu przedsięwzięć. Członkowie zespołu uczestnicząc w życiu codziennym lokalnej społeczności umacniają poczucie tożsamości regionalnej mieszkańców, podtrzymują zwyczaje i obrzędy ludowe poprzez udział w procesjach kościelnych w Boże Ciało, odpusty, Niedzielę Palmową, Wielkanoc, w strojach ludowych. Niejednokrotnie prowadzą też kurpiowskie oczepiny na współczesnych weselach. W 2005 r. poprowadzili tradycyjną oprawę wesela, podczas którego państwo młodzi przyjęli sakrament małżeństwa w strojach kurpiowskich.

     Za systematyczną działalność na polu upowszechniania dziedzictwa kulturowego w ciągu kilkunastu lat istnienia Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej otrzymał nagrodę Wojewody Łomżyńskiego w 1994 i 1998 r., Starosty Łomżyńskiego w 2000 i 2002 r. oraz dyplom Ministra Kultury w 2002 roku. 

 „A na boru sosna

Wysoko wyrosła

Wydała mnie mama za mązJescem nie urosła(…)”

/fragm. pieśni kurpiowskiej/ 

     „A gdzies moje konie wrone

     A gdzies moje lejce

    A gdzies moja nojnilejsoUlubzione serce(…)”

/fragm. pieśni kurpiowskiej/


2008-02-18 09:28 Renata Krajewska

Tematy pokrewne (tagi)

zespoły,
Copyright @ 2003 Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin