KOLĘDNICY
Nawiązując do miejscowych tradycji sprzed kilkudziesięciu lat, pod koniec 1992 r. Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej utworzył dziecięcą grupę kolędniczą. Najpierw odtworzone zostały „Herody” (1992) prowadzone przez Elżbietę Lemańską, a następnie kolędowanie „Z Gwiazdą” (1994) pod kierunkiem Marka Żemka. Dzieci odnowiły zwyczaj kolędowania od domu do domu w Zbójnej i w okolicznych wsiach. Co roku odwiedzają około 80 - 100 mieszkań z dobrą nowiną - przedstawieniem o narodzinach Jezusa i śmierci Heroda, kolędami oraz życzeniami powodzenia i dostatku na następny rok. Przez kilkanaście lat kolędowania zwyczaj ten utrwalił się na nowo i wpisał w kalendarz życia kulturalnego naszej gminy. Mieszkańcy w okresie bożonarodzeniowym oczekują kolędników w swoich domach. Same dzieci są bardzo zaangażowane w podtrzymywanie tej tradycji, a kolejne roczniki chętnie przejmują role po starszych kolegach.
Od momentu zawiązania się, obie grupy kolędnicze brały także udział w przeglądach - Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych lub Wojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych. Co roku znajdowały się wśród laureatów (o ile Spotkania miały charakter konkursowy). I tak grupa „Herodów” była laureatem I miejsca w latach: 1993 -1998, 2002, II miejsca w latach: 2000, 2005 i III miejsca w 2004 r.; grupa „Z Gwiazdą” - I miejsca w latach: 1995 - 1998, 2000, 2002, 2004 i 2005. Obydwie grupy w latach 1995 i 1997, jako jedyne w kategorii zespołów dziecięcych, reprezentowały Ziemię Łomżyńską na Międzywojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych (w ostatnich latach Spotkania Międzywojewódzkie nie odbywają się). W 1995 r. zdobyły nagrodę specjalną ufundowaną przez Kurier Poranny.
W 2006 r. Kolędnicy ze Zbójnej (obie grupy dziecięce) otrzymali nagrodę Starosty Łomżyńskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.
Czasami w Zbójnej w okresie Bożego Narodzenia można też spotkać dorosłych kolędników. Członkowie Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego mają również w swoim repertuarze „Krolewkę”, z którą odwiedzają głównie mieszkania członków zespołu oraz prezentują się na przeglądach.
„Scenśliwe Betlejem niasto Dazidowe,
Ze się nom zjaziło Odkupsienie nowe.
Chrystus się narodziuł, by nas oswobodziuł Od niewoli satańskiej(…)
U nas kiele Zbojnej, na Puscy Starostsie
Nie bułbyś się rodziuł w takowem ubustsie.
Moma izbow ziele i ciepłe pościele,
Bułbyś lezoł, jek w puchu (…)
A ze sie tak Panie podobało Tobzie
I ześ cierzpsioł bziede w maluchnej osobzie
Przyjnij serca chęci, niej Kurpsiow w panieńciTu na Puscy i w Niebzie.”
/fragm. kolędy kurpiowskiej/