Z przyjemnością informujemy, że w okresie styczeń-luty w siedzibie 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego prezentowana jest wystawa zbiorowa prac plastycznych dzieci i młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół i placówek kultury. Prace powstały w ramach akcji „Murem za polskim mundurem”.
Z przyjemnością informujemy, że obecnie (okres grudzień -styczeń ) w siedzibie 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego prezentowane są prace Mariusza Tońskiego wykonane techniką haftu krzyżykowego.
Z przyjemnością informujemy, że obecnie (okres listopad-grudzień ) w siedzibie 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego prezentowana jest wystawa zbiorowa malarstwa olejnego ze zbiorów Stowarzyszenia Klub Fort.
Miło nam poinformować, że w okresie październik -listopad 2021 r. w siedzibie 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego prezentowane są prace malarskie pani Elżbiety Bronowicz.
Z przyjemnością informujemy, że obecnie w siedzibie 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego prezentowana jest wystawa fotografii Andrzeja Soszyńskiego „ Obiekty obronne ziemi łomżyńskiej”.
Z przyjemnością informujemy, że obecnie tzn. w okresie lipiec - sierpień 2021 r., w siedzibie 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego prezentowane są prace malarskie pani Ewy Białek.
Z przyjemnością informujemy, że obecnie tzn. w okresie czerwiec - lipiec 2021 r., w siedzibie 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego prezentowana jest tkanina artystyczna autorstwa Barbary Kulki.
Pani Barbara swoją przygodę z tkaniną artystyczną - jak sama podkreśla - rozpoczęła 16 lat temu w Klubie Wojskowym w Łomży podczas zajęć prowadzonych przez Panią Teresę Matuszelańską. Jest to pierwsza indywidualna prezentacja prac autorki, choć jej prace można było podziwiać na wielu innych wystawach zbiorowych, m.in. w Galerii N podczas Jubileuszu istnienia Klubu Wojskowego i Galerii N w Łomży. Autorka brała udział w przeglądach i konkursach organizowanych przez kluby wojskowe z całej Polski, również w Konkursie Filmów, Fotografii i Plastyki Wojska Polskiego „ Military Art” w Grudziądzu, Zamościu i Lublinie.
Pani Barbara podkreśla, że wykonanie gobelinu nie jest takie łatwe jakie się wydaje.
-"Oprócz dobrej jakości włóczki, należy mieć mnóstwo czasu. Wykonanie jednej pracy zajmuje od 2 do 6 miesięcy" - wyznaje autorka.
Z przyjemnością informujemy, że obecnie tzn. w okresie kwiecień-maj 2021 r., w siedzibie 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego prezentowane są prace malarskie Katarzyny Kostrzeby.
Miło nam poinformować, że w okresie marzec-kwiecień w siedzibie 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego prezentowane były prace malarskie Bożeny Kozłowskiej.
Chwilowo działalność wystawiennicza Galerii w dotychczasowej formie nie jest możliwa, jednak dzięki uprzejmości dowództwa 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, prace twórców związanych z naszą Galerią, od stycznia 2021 roku "ubarwiają" codzienna pracę żołnierzy i innych osób zatrudnionych w strukturach 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego 😃.
W okresie luty-marzec 2021 r. prezentowane były prace rysunkowe Izabeli Cierpikowskiej.
Inne prace Izabeli Cierpikowskiej
Chwilowo działalność wystawiennicza Galerii w dotychczasowej formie nie jest możliwa, jednak dzięki uprzejmości dowództwa 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, prace twórców związanych z naszą Galerią, od stycznia 2021 roku "ubarwiają" codzienna pracę żołnierzy i innych osób zatrudnionych w strukturach 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego 😃.
W okresie: styczeń - luty 2021, swoje prace fotograficzne prezentował pan Zbigniew Ciborowski.
Kolejną wspólną wystawą Regionalnego Ośrodka Kultury i Klubu Wojskowego w Łomży była wystawa zorganizowana z okazji 45 lat pracy twórczej Czesława Dzieweczyńskiego. Autor miał wówczas 69 lat. Była to jego ostatnia wystawa indywidualna.
Pan Czesław Dzieweczyński (1924 – 1994) urodzony w Toruniu, całe swoje dorosłe życie spędził w Łomży. Był z zawodu prawnikiem, z zamiłowania malarzem i fotografikiem. Zakochany w mieście Łomży, które było tematem przewodnim większości jego prac. Wernisaż wspomnianej wystawy odbył się 15 października 1993 roku w salach dzisiejszej Galerii N.
Kolejną wspólną wystawą na drodze do utworzenia Galerii N, była wystawa malarstwa Jerzego Rudnickiego, z dnia 12 stycznia 1993 roku.
Pan doktor Jerzy Rudnicki, miłośnik ziemi łomżyńskiej, urodził się 28 września 1926 r. w Łomży, zmarł 15 marca 2008 roku. Sam o sobie, w katalogu wspomnianej wystawy napisał: „Urodziłem się w miesiącu, w którym kwitną wrzosy, w roku, który niczym się nie wyróżniał, a było to bardzo, bardzo dawno... Miasto, które zaszczyciłem swoją obecnością było piękne (…) dla mnie piękniejszego miasta nie było na całym świecie”
„Jerzy Rudnicki (1926-2008), łomżyński ortopeda, malarz amator i miłośnik dziejów i zabytków Ziemi Łomżyńskiej. Autor (...) „trylogii historycznej” przedstawił blisko 150 miast, miasteczek i wsi od Kolna po Zambrów, przez Łomżę aż po Grajewo. Latami gromadził fiszki z informacjami o budowlach nawet tak niepozornych jak krzyż przydrożny i o ludziach, którzy przez stulecia tworzyli historię i codzienność naszego regionu”. - więcej w artykule Mirosława Derewońko, pod adresem: https://4lomza.pl/index.php?wiad=14649
Wspólne wystawiennictwo pomiędzy dwiema instytucjami obecnie tworzącymi Galerię N, rozpoczęło się w 1992 roku (wg archiwum). Ówczesny Klub Garnizonowy w Łomży wraz z Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Łomży zebrali na jednej wystawie prace chętnych artystów związanych sercem z ziemią łomżyńską. Był to Jesienny Przegląd Twórczości.
Wzięli w nim udział:
Andrzej Banach (rzeźba),
Jan Bańkowski (malarstwo olejne)
Romuald Borawski (rysunek)
Dorota Danielewska (koronka igłowa)
Czesław Dzieweczyński (malarstwo olejne)
Jerzy Gazowski (malarstwo olejne)
Grzegorz Gwizdon (malarstwo olejne)
Zofia Grzymkowska (rysunek)
Anna Hanczaruk (rysunek)
Joanna Zuzanna Herman (gobelin)
Irena Hull (malarstwo akwarelowe)
Antonii Jadacki (malarstwo olejne)
Marian Januszewski (malarstwo olejne)
Ewa Kowalska (malarstwo akwarelowe)
Józef Maliszewski (płaskorzeźba i rzeźba))
Leon Maliszewski (malarstwo olejne)
Jan Markowski (rzeźba)
Mariola Niewińska (malarstwo olejne)
Barbara Powichrowska (malarstwo olejne)
Krzysztof Roszkowski (rysunek i rzeźba))
Jerzy Rudnicki (malarstwo akwarelowe)
Marzena Rybicka (malarstwo olejne)
Krystyna Tomaszewska (malarstwo olejne)
Janusz Truskolaski (malarstwo olejne)
Zofia Wałkuska (tkanina)
Zbigniew Wasilewski (malarstwo olejne)
Kazimierz Wojewoda (malarstwo olejne)
Zofia Wysocka (malarstwo olejne)
Jan Zamojski (malarstwo olejne)
Jan Zieliński (rzeźba)
Alina Zugaj (malarstwo olejne)
Artur Żelasko (wypalanka, rysunek, olej)
Prace prezentowane były na ścianach ówczesnego Klubu Garnizonowego.
Oficjalną honorowaną datą współpracy wystawienniczej pomiędzy instytucjami tworzącymi obecnie Galerię N jest data: 16 września 1993 roku.
Najserdeczniejsze życzenia zdrowia i radości z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia od pracowników: Klubu Wojskowego w Łomży i Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży - współtwórców Galerii N 😃
Teresa Matuszelańska i Izabela Cierpikowska zdobyły wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie plastycznym Klubu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. – To był dziwny konkurs – mówi Teresa Matuszelańska. – Mieliśmy półtora miesiąca na przygotowanie prac, ale do oceny wysyłało się tylko ich fotografie. Tematy były jednak ciekawe, więc wysłaliśmy trzy prace i dwie z nich zostały wyróżnione, co bardzo nas cieszy!
Ogólnopolskie sukcesy plastyków działających w łomżyńskim Klubie Wojskowym nie są niczym zaskakującym – wystarczy wspomnieć choćby o licznych laurach, zdobywanych podczas Konkursu Filmów, Fotografii i Plastyki Wojska Polskiego „Military Art” oraz na innych imprezach tego typu.
Tegoroczny konkurs, ogłoszony przez Klub Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, był jednak diametralnie odmienny, odbywając się w całości zdalnie i z wykorzystaniem technologii.
– W takim konkursie jeszcze nie brałam udziału – nie kryje Teresa Matuszelańska, artystka związana z placówkami i domami kultury od lat 60. minionego wieku, współtwórczyni Galerii N, wciąż bardzo aktywna w Klubie Wojskowym. – Jestem przywyczajona do sytuacji, że wysyłam na konkurs tkaninę i wiem, że jury dokładnie ją ogląda i ocenia, a tu musiało wystarczyć samo zdjęcie i przygotowany przez nas opis pracy i techniki jej wykonania, co też było dla mnie nowością.
Na konkurs nadesłano 207 prac w trzech kategoriach: dzieci do lat 10, młodzież do 18 roku życia oraz osoby dorosłe, ocenianych przez majora Grzegorza Jodłowskiego, zastępcę kierownika klubu i kierownika działu metodyczo-instruktorskiego, Agnieszkę Tworek oraz Roberta Siedleckiego.
W kategorii ostatniej, wśród dziewięciorga nagrodzonych i wyróżnionych, znalazły się Teresa Matuszelańska i Izabela Cierpikowska. Do wyboru miały jeden z trzech tematów: „Pokój na świecie”, „Wojsko i koronawirus” i „Na ratunek Ziemi”. – Szczególnie zaciekawił nas ten trzeci temat – opowiada Teresa Matuszelańska. – Basia Kulka przygotowała piękną tkaninę z pszczołami w ogrodzie, a ja cały pejzaż z polami i lasami, nad którymi widać parasol, symbol tego, że musimy się nad tym wszystkim pochylić i zatroszczyć o przyrodę, póki nie jest na to za późno.
Izabela Cierpikowska, instruktor d/s folkloru i plastyki nieprofesjonalnej w Regionalnym Ośrodku Kultury, od samego początku związana również z Klubem Wojskowym, na konkurs przygotowała obraz dotyczący tolerancji. – Przyśniła mi się ta praca – mówi Izabela Cierpikowska. – Namalowałam ją dosłownie w kilka godzin i uznałyśmy, że jest warta prezentacji. Przedstawia twarz jednej osoby, ale podzieloną na cztery części, z uwzględnieniem kolorów ras białej, czerwonej, czarnej i żółtej. Inspiracją była tu „Gra o tron”, a chodziło mi o ukazanie ludzkiego zakłamania, kiedy ktoś kryje się ze swoimi prawdziwymi poglądami, a jest na przykład antysemitą. To wszystko na tle więziennego pasiaka, ale w żółtym kolorze, symbolu zazdrości, ale i kłamstwa, przez który prześwituje nasza planeta.
– Szykujemy się już do kolejnej edycji konkursu „Military Art” – zapowiada Teresa Matuszelańska. – Nie wiemy jeszcze jak to wszystko będzie wyglądać, bo sytuacja może zmienić się w bardzo krótkim czasie, ale część prac mamy już gotowych, reszta jest na ukończeniu. Jeśli się uda spotkamy się na żywo w Elblągu, a jeśli koronawirus znowu się rozszaleje, jury oceni prace, a ewentualne dyplomy i nagrody otrzymamy pocztą.
Wojciech Chamryk
artykuł ze strony: https://4lomza.pl/index.php?wiad=56719
Klub Wojskowy w Łomży i Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
serdecznie zapraszają
na wernisaż wystawy portretów rysunkowych
Izabeli Cierpikowskiej.
Wernisaż odbędzie się dnia 24.03.2020 r., godz. 18.00.
Miejsce: Galeria N, Al. Legionów 133, Łomża.
Serdecznie zapraszamy
Klub Wojskowy w Łomży i Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy karykatur Tomasza Brańskiego.
Wernisaż odbędzie się dnia 11.02.2020 r., godz. 18.00.
Miejsce: Galeria N, Al. Legionów 133, Łomża.
Serdecznie zapraszamy
W programie występ artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Łomża"
Klub Wojskowy w Łomży Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zapraszają na wystawę płaskorzeźby Henryka Rymiszewskiego. Wernisaż odbędzie się 14 stycznia 2020 roku, o godzinie 18.00, w Galerii N w Łomży, Al. Legionów 133. Wstęp wolny. W programie koncert kolęd w wykonaniu wokalistów Studia Wokalnego ROK Łomża
Klub Wojskowy w Łomży oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
serdecznie zapraszają
na wernisaż wystawy
Zbigniewa Walczuka pn. "Zmysły".
Wernisaż odbędzie się dn. 10.12.2019 r. (wtorek),
początek godz. 18.00
w Galerii N, Al. Legionów 133 w Łomży
Klub Wojskowy w Łomży oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
serdecznie zapraszają
na wernisaż wystawy zbiorowej
z okazji Jubileuszu 35 lecia istnienia Klubu Wojskowego w Łomży.
Wernisaż odbędzie się dn. 26.11.2019 r. (wtorek), początek godz. 18.00
w Galerii N, Al. Legionów 133 w Łomży
W programie koncert
Łukasza Jemioły
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży i Klub Wojskowy w Łomży serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy tkanin Danuty Kasińskiej dnia 02.04.2019 r., godz. 18.00, do Galerii N w Łomży, Al. Legionów 133; W programie występ artystów Filharmonii Narodowej w Warszawie