Finałowy koncert laureatów Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych 2021
Grupa wykonawców dorosłych prezentowała swoje umiejętności wokalne i muzyczne w kategoriach: solistów śpiewaków, solistów instrumentalistów na harmonii pedałowej, zespołów śpiewaczych i kapel tradycyjnych, młodzież natomiast prezentowała przygotowane utwory w kategorii gawędziarzy oraz solistów instrumentalistów grających na skrzypcach i na harmonii pedałowej.
W Regionalnym Przeglądzie Kapel Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w 2021 r. udział wzięło 60 osób, z czego 9 osób stanowili wykonawcy należący do grupy dziecięco- młodzieżowej.
Tegoroczny konkurs - czyli proces rekrutacji, proces oceny nadesłanych przez uczestników utworów, ze względu na sytuację epidemiczną na terenie naszego kraju – miał formę on – line.
W wersji stacjonarnej zorganizowany został jedynie finałowy koncert laureatów pierwszych nagród. Koncert odbył się 21 maja 2021 r. w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży, z zachowaniem ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa. Na scenie ROKu swoje umiejętności zaprezentowali: Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej, Zespół Śpiewaczy z Turośli, Eugenia Kuliś i Hanna Ksepka (solistki śpiewaczki), do tańca przygrali soliści instrumentaliści na harmonii pedałowej: Jan Kania, Karol Sadłowski, Dawid Sutkowski, na skrzypcach zagrała Natalia Zadroga a Bartosz Wawrzyniak opowiedział kurpiowską gawędę. Oficjalnie, dyplomy laureatom wręczyli: Marek Olbryś - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Lech Marek Szabłowski - Starosta Łomżyński, Elżbieta Parzych - Wójt Gminy Zbójna i Jarosław Cholewicki – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Obecni podczas koncertu byli także dwóch członków komisji oceniającej (Izabela Cierpikowska i Michał Olchowik) oraz Prezes Fundacji Sztuk i Dialogu – Katarzyna Modzelewska.
Nadrzędnym celem organizowanego przez przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży przeglądu była kwalifikacja zespołów, solistów, gawędziarzy i instrumentalistów na 28 Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, jak również kwalifikacja wspomnianych wyżej form na Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego.
Komisja oceniająca w składzie: Dariusz Kryszpiniuk (kierownik Działu Animacji Kultury PIK Białystok), Michał Olchowik (instruktor ds muzyki ludowej ROK Łomża, pedagog instrumentalista) i Izabela Cierpikowska (instruktor ds folkloru ROK Łomża) na Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego zakwalifikowała laureatów I nagród, natomiast na 28 Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich zakwalifikowała laureatów I i II nagród.
Fotogaleria
Protokół jury Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 2021
Na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbywający się podczas XXVIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie komisja kwalifikuje zdobywców I i II miejsc we wszystkich kategoriach pod warunkiem przygotowania programu opartego na folklorze kurpiowskim.
Na Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego komisja kwalifikuje laureatów I nagród przeglądu.
Protokół
z posiedzenia komisji
Regionalnego
Przeglądu Kapel, Śpiewaków
i Gawędziarzy Ludowych w
Zbójnej
13 maja 2021 r.
Komisja w składzie:
Dariusz Kryszpiniuk – Przewodniczący jury, kierownik Działu Animacji Kultury (Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku – Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego)
Michał Olchowik – członek jury, pedagog instrumentalista, instruktor ds muzyki ludowej (Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego)
Izabela Cierpikowska – członek jury, instruktor ds folkloru (Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego)
postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii solistów śpiewaków – grupa dorosłych:
I nagroda – Eugenia Kuliś z Kruszy
I nagroda – Hanna Ksepka z Kuzi
II nagroda - nie przyznano
III nagroda – Helena Bączek z Turośli
W kategorii zespołów śpiewaczych – dorośli:
I nagroda – Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej – kobiety
I nagroda – Zespół Śpiewaczy z Turośli
II nagroda – Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu – mężczyźni
II nagroda - Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
II nagroda - Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
III nagroda - Zespół Śpiewaczy z Kuzi
wyróżnienie – Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
W kategorii solistów instrumentalistów- grupa dorosłych:
I nagroda – Jan Kania z Turośli
I nagroda - Karol Sadłowski z Turośli
II nagroda – Mateusz Dziczek z Piasutna Żelaznego
III nagroda – Adam Sadłowski z Turośli
wyróżnienie – Grzegorz Golan z Turośli
W kategorii solistów instrumentalistów na harmonii pedałowej - grupa dziecięco- młodzieżowa:
I nagroda - Dawid Sutkowski z Turośli
II nagroda – Karol Saciłowski z Turośli
W kategorii solistów instrumentalistów na skrzypcach - grupa dziecięco- młodzieżowa:
I nagroda – Natalia Zadroga z Turośli
II nagroda – Kornelia Bielska z Turośli
wyróżnienie:
Julia Lemańska z Turośli
Zofia Muzyk z Turośli
Karolina Nicewicz z Turośli
W kategorii kapel:
I nagroda – Kapela „Miód na serce” z Łomży
II nagroda – Kapela Jana Kani z Turośli
wyróżnienie: Kapela Kurpiowska ”Świat akordeonu” z Łomży
W kategorii gawędziarzy – grupa dziecięco- młodzieżowa:
I nagroda – Bartosz Wawrzyniak ze Zbójnej
II nagroda – Kacper Konopka z Mątwicy
Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 2021
W przeglądzie mogą wziąć udział uczestnicy bez ograniczeń wiekowych z terenu regionu łomżyńskiego tzn. z terenu dawnego województwa łomżyńskiego (powiaty: Łomża, Grajewo, Zambrów, Kolno, Wysokie Mazowieckie i gmina Goniądz). Ponadto laureaci I i II nagród przeglądu będą zakwalifikowani do udziału w 28 Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich 2021 (org. ROK Łomża)- pod warunkiem przygotowania repertuaru kurpiowskiego. Wspomniani laureaci zostaną zakwalifikowani również do II etapu kwalifikacji Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego 2021 ( org. Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku).
REGIONALNY PRZEGLĄD KAPEL, ŚPIEWAKÓW I GAWĘDZIARZY LUDOWYCH
REGULAMIN 2021
ORGANIZATORZY
Fundacja Sztuk i Dialogu
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego
Wójt Gminy Zbójna
Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej
WSPÓŁORGANIZATORZY
Starostwo Powiatowe w Łomży
Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku – Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego
POMOCY FINANSOWEJ UDZIELILI
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Starostwo Powiatowe w Łomży
ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE
Cel przeglądu:
- prezentacja tradycyjnego ludowego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych,
- wytypowanie najlepszych zespołów kurpiowskich na 28 Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, odbywający się w ramach 28 Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej 2021 ( finał 20 czerwca 2021 r.) oraz na inne ogólnopolskie przeglądy i konkursy o podobnym charakterze.
- zaprezentowanie występów laureatów podczas finałowego koncertu w dniu 23 maja 2021 roku w Zbójnej.
WARUNKI UCZESTNICTWA
W przeglądzie mogą wziąć udział uczestnicy bez ograniczeń wiekowych z terenu regionu łomżyńskiego tzn. z terenu dawnego województwa łomżyńskiego (powiaty: Łomża, Grajewo, Zambrów, Kolno, Wysokie Mazowieckie i gmina Goniądz).
Zapraszamy do udziału:
- kapele ludowe, których skład powinien być zgodny z wzorami danego regionu,
- solistów instrumentalistów grających na tradycyjnych instrumentach ludowych, np. skrzypce, pedałowa, guzikowa, harmonia półtonowa, ligawki, fujarki itp.,
- zespoły śpiewacze (bez towarzyszenia instrumentalnego),
- śpiewaków ludowych (bez towarzyszenia instrumentalnego),
- pary taneczne wykonujące tańce ludowe regionu, który reprezentują,
- gawędziarzy ludowych ,
- zespoły folklorystyczne (program max do 10 minut).
W ramach konkursu po 2 utwory prezentują:
- kapele ludowe,
- soliści instrumentaliści,
- śpiewacy ludowi,
- zespoły śpiewacze,
- gawędziarze,
- pary taneczne
Zespoły folklorystyczne prezentują program nieprzekraczający 10 minut.
Warunki zgłoszenia:
1. Przegląd organizowany jest w formie elektronicznej. Oznacza to, że zgłoszenia do konkursu, komunikacja ws konkursu, cały proces regulaminowy odbywać się będzie za pośrednictwem komunikacji elektronicznej i telefonicznej.
2. Zgłoszenie do przeglądu wymaga:
- poprawnie wypełnionej karty zgłoszenia wraz z załącznikami
- wygenerowanego linku do nagrania konkursowego
Zgłoszenia wypełnione, podpisane i sfotografowane lub skanowane, należy przesłać wraz z linkiem do filmu zamieszczonego na serwisie internetowym YouTube, na adres e - mail organizatora: roklomza@4lomza.pl w nieprzekraczalnym terminie regulaminowym, tzn.do 30 kwietnia 2021 r.
3. Warunki dotyczące nagrań:
- nagrany film ma przedstawiać uczestnika/ków podczas wykonywania utworu lub podczas tańca (widoczna postać i instrumenty). Można nagrywać np. telefonem komórkowym, prosimy jedynie o dobrą jakość nagrania – w wyższej rozdzielczości, proponowany przez nas to minimum1200x1024), kto ma taką możliwość prosimy o używanie statywu;
- na nagraniu, przed wykonaniem utworu konkursowego należy przedstawić się z imienia i nazwiska, w przypadku zespołów – podać jego nawę. Następnie należy podać nazwę miejscowości z której uczestnik pochodzi oraz kategorię w której zamierza wziąć udział i utwory/tytuły utworów, które będzie prezentował ( np Jan Kowalski ze Zbójnej; Biorę udział w kategorii solistów instrumentalistów i zaprezentuję utwory "Stara baba" i " Powolniak");
- obowiązuje strój charakterystyczny dla regionu, który uczestnik reprezentuje;
- nagranie należy zamieścić na kanale YouTube wygenerować link do nagrania i przesłać go organizatorowi na adres mailowy: roklomza@4lomza.pl wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia i niezbędnymi załącznikami i oświadczeniami. Ważne jest, aby przesyłany film nie był publiczny (przydatny link do pomocy YouTube: https://support.google.com/youtube/answer/157177?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=pl ).
Korzystając z platform do zdalnego przesyłania danych, należy zwrócić uwagę na zasady przetwarzania Państwa danych osobowych przez dostawców wybranych usług;
- dopuszczone do konkursu będą jedynie filmy bez montażu, dodatkowej edycji, przeróbek itp;
- ponadto organizatorzy apelują o stosowanie się do ogólnokrajowych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa w związku z rozprzestrzenianiem się COVID19.
OCENA PROGRAMU
1. Jury będzie oceniać każdą kategorię wykonawców oddzielnie, z podziałem na kategorie wiekowe uczestników.
2. Kryteria oceny:
- dobór repertuaru zaczerpniętego z autentycznego folkloru muzycznego i zachowanie tradycji regionalnej,
- wykonanie muzyczne, skład instrumentalny, tradycyjna technika gry oraz właściwy zestaw instrumentów, a także wierność odtworzenia melodii i tańców,
- ocenie podlegać będzie także układ taneczny, stroje i rekwizyty zgodnie z regionem oraz widowiskowość prezentowanego programu.
3. Laureaci I i II nagrody mogą wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich (finał 20 czerwca 2021 roku) pod warunkiem przygotowania utworów zgodnych z wymogami regulaminowymi w/w konkursu.
NAGRODY
1. Wysokość oraz ilość nagród uzależniona będzie od środków zgromadzonych na ten cel.
2. O wynikach konkursu laureaci zostaną poinformowani drogą mailową (na przesłany w zgłoszeniu adres e-mail), informacja o wynikach zamieszczona zostanie także na stronach internetowych organizatora oraz jego profilach społecznościowych (FB).
3. Nagrody i dyplomy zostaną wręczone laureatom podczas uroczystego koncertu finalistów w dniu 23 maja 2021 roku w Zbójnej.
UWAGI
- Każdy uczestnik może brać udział w zasadzie tylko w jednej kategorii przeglądu.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo ostatecznej interpretacji regulaminu i podziału nagród.
Organizatorzy informują, że w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną w kraju, w związku z rozprzestrzenianiem się COVID19, terminy wspomnianych wyżej finałowych koncertów mogą ulec zmianie – informować o nich będziemy na bieżąco!
Dodatkowe informacje można uzyskać:
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży,
18-403 Łomża, ul. Małachowskiego 4, tel. 086 219 01 11, e-mail:roklomza@4lomza.pl
Załączniki
Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 2019
Cel przeglądu
- prezentacja tradycyjnego ludowego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych,
- wytypowanie najlepszych zespołów kurpiowskich na Ogólnopolski Przegląd Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie (16 czerwca 2019 r.).
Miejsce przeglądu
Przegląd odbędzie się 12 maja 2019 r.(niedziela) na stadionie w Zbójnej, od godz. 14.00
Załączniki
Protokół Jury - Przegląd Kapel,Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych- Zbójna
Protokół z posiedzenia komisji
Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej
13.05.2018 r.
Komisja w składzie:
1. Wiesława Pawlak- Etnograf, kustosz Muzeum Północno –Mazowieckiego w Łomży
2. Edward Szabat – Kierownik muzyczny Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Ełk”
3. Aleksandra Szczubełek – Choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrołęka”
Postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia,
W kategorii zespołów śpiewaczych – gr. Dorosłych:
I nagroda: Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
II nagroda: Zespół Śpiewaczy z Turośli
Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
III nagroda: Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
W kategorii zespołów śpiewaczych- gr. Dzieci i młodzież:
I nagroda: Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli
II nagroda: Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy „Łomża” z Łomży
W kategorii solistów śpiewaków – gr. Dorosłych:
I nagroda: Agnieszka Żemek – Pawczyńska z Łomży
II nagroda: Eugenia Kuliś z Kruszy
Hanna Ksepka z Kuzi
W kategorii solistów instrumentalistów –gr. Dorosłych:
I nagroda: Jan Kania z Turośli
Michał Olchowik z Łomży
II nagroda: Krystyna Gromadzka z Kolna
Eugeniusz Piaścik z Dębnik
III nagroda: Stanisław Suchoicki z Górek Sypniewo
W kategorii solistów instrumentalistów – gr. Dzieci młodzież:
I nagroda: Dawid Sutkowski z Turośli
Karol Sadłowski z Turośli
II nagroda: Adam Sadłowski z Turośli
Piotr Zakrzewski z Nowogrodu
III nagroda: Urszula Charubin z Pored
W kategorii par tanecznych– gr. Dzieci i młodzież:
I nagroda: Gabriela Wawrzyniak i Kacper Żmuda z Łomży
Wyróżnienie: Antonina Zabielska i Marek Szymański z Łomży
W kategorii Kapel:
I nagroda: Kapela Jana Kani z Turośli
II nagroda: Kapela „Miód na serce” z Łomży
Kapela „Szansa” z Zambrowa
W kategorii zespołów folklorystycznych:
I nagroda: Dziecięcy Zespół folklorystyczny „Turoślanie” z Turośli
Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa
II nagroda: Zespół Folklorystyczny „Maryna” z Łomży
W kategorii gawędziarzy – gr. Dzieci i młodzież:
I nagroda: Izabela Szewczyk z Nowogrodu
Joanna sadowska z Nowogrodu
Dominika walczyk z Dobrego Lasu
II nagroda: Karolina Siwik z Dobrego Lasu
Izabela Piaścik z Dobrego Lasu
III nagroda: Paweł Waszkiewicz z Dobrego Lasu
Wyróżnienie: Izabela Rojewska z Nowogrodu
Na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbywający się w ramach XXV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, komisja zakwalifikowała wszystkich laureatów I i II nagród we wszystkich kategoriach pod warunkiem przygotowania programu opartego na folklorze kurpiowskim.
Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej- Program
Program
14.00 - rozpoczęcie Przeglądu
-występ
Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego ze Zbójnej
-Kobiecy Zespół
Śpiewaczy ze Zbójnej
-Zespół Folklorystyczny "Maryna" z Łomży
-Danuta Waśko z Łomży – instrumentalistka / harmonia pedałowa
-Gabrysia Cwalina z Dębnik – gawędziarka
-Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy "Łomża" z Łomży
-Szymon Wapniewski z Dobrego Lasu – gawędziarz
-Hanna Ksepka z Kuzi – solistka śpiewaczka
-Kinga
Sendrowska z Dobrego Lasu - gawędziarka
-Gabriela Wawrzyniak i
Kacper Żmuda z Łomży- para taneczna
-Michał Olchowik z Łomży
– instrumentalista
-Antonina Zabielska i Marek Szymański z Łomży - para taneczna
-Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
-Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi
-Agnieszka Żemek – Pawczyńska z Łomży – solistka śpiewaczka
-Izabela Piaścik z Dobrego Lasu – gawędziarka
-Kapela "Miód na serce" z Łomży
-Paweł Waszkiewicz z Dobrego Lasu - gawędziarz
-Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
-Wiktoria Banach z Dobrego Lasu – gawędziarka
-Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli
-Eugenia Kuliś z Kruszy – solistka śpiewaczka
-Eugeniusz Piaścik z Dębnik -harmonia
-Natalia Zadroga z Turośli – instrumentalista /skrzypce
-Dominika Walczyk z Dobrego Lasu- gawędziarz
-Piotr Siwik z Turośli – instrumentalista
-Zespół Śpiewaczy z Turośli
-Karolina Siwik z Dobrego Lasu - gawędziarka
-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny "Turoślanie" z Turośli – dz. mł
-Izabela Rojewska z Nowogrodu - gawędziarka
-Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
-Joanna Sadowska z Nowogrodu – gawędziarka
-Ludwik Sztachański z Taraskowa- instrumentalista
-Stanisław Suchoicki z Górek Sypniewo – instrumentalista/harmonijka
-Kapela Jana Kani z Turośli
-Izabela Szewczyk z Nowogrodu - gawędziarka
-Piotr Zakrzewski z Nowogrodu – akordeon,
-Krystyna Gromadzka z Kolna – harmonijka ustna
-Ludowy Zespół Śpiewaczy " Laskowianki"- grupa dziecięca
-Marian Góralski z Turośli – instrumentalista/ skrzypce
-Dawid Sutkowski z Turośli – instrumentalista / harmonia pedałowa
-Integracyjny Zespół Folklorystyczny "Szansa" z Zambrowa
-Adam Sadłowski z Turośli – instrumentalista/ harmonia pedałowa
-Ludowy Zespół Śpiewaczy "Laskowianki" – grupa młodych
-Karol Sadłowski z Turośli – instrumentalista / harmonia pedałowa
-Ludowy Zespół Śpiewaczy "Laskowianki" z Laskowca Starego
-Jan Kania z Turośli – instrumentalista /harmonia pedałowa
-Urszula Charubin z Pored/Zbójna – harmonia pedałowa
-Kapela Ludowa "Szansa" z Zambrowa
20.25- zakończenie przesłuchań konkursowych
Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych 2018
Tegoroczny Przegląd odbędzie się 13 maja 2018 r. Przegląd adresowany jest do uczestników prezentujących tradycyjny rodzimy folklor i pochodzących z powiatów: Łomża, Zambrów, Grajewo, Kolno, Wysokie Mazowieckie i gmina Goniądz (obszar dawnego województwa łomżyńskiego).
REGULAMIN
REGIONALNEGO PRZEGLĄDU
KAPEL,
ŚPIEWAKÓW I
GAWĘDZIARZY
LUDOWYCH
Organizatorzy:
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego
Wójt Gminy Zbójna
Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej
Współorganizatorzy:
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
Starostwo Powiatowe w Łomży
Założenia programowe
1. Cel przeglądu
- prezentacja tradycyjnego ludowego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych,
- wytypowanie najlepszych zespołów kurpiowskich na Ogólnopolski Przegląd Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie (10 czerwca 2018 r.).
2. Miejsce przeglądu
Przegląd odbędzie się 13 maja 2018 r.(niedziela) na stadionie w Zbójnej, od godz. 14.00
Warunki uczestnictwa
1. W przeglądzie mogą wziąć udział:
kapele ludowe, których skład winien być zgodny z wzorami danego regionu,
soliści instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach ludowych, np.
skrzypce, harmonia półtonowa, pedałowa, guzikowa, ligawki, fujarki itp.,
zespoły śpiewacze (bez towarzyszenia instrumentalnego),
śpiewacy (bez towarzyszenia instrumentalnego),
pary taneczne wykonujące tańce ludowe regionu, który reprezentują,
gawędziarze ludowi,
zespoły folklorystyczne.
2. W ramach konkursu po 2 utwory wykonują:
kapele ludowe,
soliści instrumentaliści,
śpiewacy ludowi,
zespoły śpiewacze,
pary taneczne.
Gawędziarze - dwie gadki, a zespoły folklorystyczne - program, który nie przekracza 10 minut.
-
Zgłoszenie programu odbywa się po wypełnieniu karty zgłoszenia i nadesłaniu jej na adres Regionalnego Ośrodka Kultury, 18-403 Łomża ul. Małachowskiego 4,
do 23 kwietnia 2018 r. Zgłoszenia przysłane po terminie nie będą uwzględniane w programie konkursu!
Ocena programu
1. Jury będzie oceniać każdą kategorię wykonawców oddzielnie.
2. Kryteria oceny:
- dobór
repertuaru zaczerpniętego
z autentycznego
folkloru muzycznego
i zachowanie
tradycji regionalnej,
- wykonanie muzyczne, skład instrumentalny, tradycyjna technika gry oraz właściwy zestaw instrumentów, a także wierność odtworzenia melodii i tańców,
- ocenie
podlegać będzie
także układ
taneczny, stroje
i rekwizyty
zgodnie
z
regionem oraz
widowiskowość
prezentowanego programu.
3. Laureaci
I i
II nagrody
mogą wziąć
udział w
Ogólnopolskim Przeglądzie
Zespołów Kurpiowskich
w Nowogrodzie
(10.06.2018 r.),
jeżeli przygotują
program zgodny
z
w/w regulaminem.
Nagrody
1. Wysokość oraz ilość nagród uzalezniona będzie od środków zgromadzonych na ten cel.
Uwagi
Organizatorzy dopuszczają udział w imprezie zespołów pieśni i tańca (poza konkursem).
Każdy uczestnik może brać udział w zasadzie tylko w jednej kategorii przeglądu.
Organizatorzy
zastrzegają sobie
prawo ostatecznej
interpretacji regulaminu
i podziału
nagród.
Uczestnicy przeglądu winni zgłosić się w biurze organizacyjnym do godz. 13.00.
- Organizatorzy zapraszają również twórców ludowych do prezentacji i sprzedaży swoich prac.
Przegląd adresowany jest do uczestników pochodzących z powiatów: Łomża, Zambrów, Grajewo, Kolno, Wysokie Mazowieckie i gmina Goniądz (obszar dawnego województwa łomżyńskiego)
Dodatkowe informacje
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży,
18-403 Łomża, ul. Małachowskiego 4, tel. 086 219 01 11, e-mail:rok@4lomza.pl
Załączniki
Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych Zbójna 2017 - protokół jury
Protokół z posiedzenia komisji
Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej
14 maja 2017
Komisja w składzie:
Józef Zyśk – przewodniczący
Andrzej Dyrdał
Jerzy Białobrzeski
postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I nagroda – Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
I nagroda – Zespół Śpiewaczy z Turośli
II nagroda – Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
II nagroda – Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi
II nagroda – Ludowy Zespół Śpiewaczy ,,Laskowianki' z Zambrowa
II nagroda – Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
W kategorii zespołów śpiewaczych – grupa dziecięco-młodzieżowa:
I nagroda – Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
II nagroda – Ludowy Zespół Śpiewaczy ,,Laskowianki' – grupa młodzieżowa
Wyróżnienie – Ludowy Zespół Śpiewaczy ,,Laskowianki' – grupa dziecięca
Wyróżnienie – Dziecięcy Zespół Śpiewaczy ,,Turoślanie' – dziewczęta
W kategorii solistów śpiewaków – grupa dorosłych:
I nagroda – Agnieszka Żemek-Pawczyńska z Łomży
I nagroda – Eugenia Kuliś z Kruszy
II nagroda – Hanna Ksepka z Kuzi
II nagroda – Ewa Łempicka z Wyku
Wyróżnienie – Eugeniusz Nasiadko z Mątwicy
W kategorii solistów instrumentalistów – grupa dorosłych:
I nagroda – Jan Kania z Turośli
I nagroda – Krystyna Gromadzka z Kolna
I nagroda – Marian Góralski z Turośli
II nagroda – Eugeniusz Piaścik z Dębnik
II nagroda – Ludwik Sztachański z Taraskowa
W kategorii solistów instrumentalistów – grupa dziecięco-młodzieżowa:
I nagroda – Dawid Ciecierski z Turośli
I nagroda – Dawid Sutkowski z Turośli
II nagroda – Ula Charubin ze Zbójnej
II nagroda – Karol Sadłowski z Turośli
Wyróżnienie – Adam Sadłowski z Turośli
Wyróżnienie – Jakub Kawałek z Turośli
Wyróżnienie – Natalia Zadroga z Turośli
Wyróżnienie – Piotr Zakrzewski z Nowogrodu
W kategorii kapel:
I nagroda – Kapela Jana Kani z Turośli
I nagroda – Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
II nagroda – Kapela ,,Szansa' z Zambrowa
Wyróżnienie – Duet Akordeonowy ROK Łomża
W kategorii zespołów folklorystycznych – dorośli:
II nagroda – Integracyjny Zespół Folklorystyczny ,,Szansa' z Zambrowa
W kategorii zespołów folklorystycznych – dzieci i młodzież:
II nagroda – Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej
II nagroda – Zespół Folklorystyczny ,,Turoślanie' z Turośli
W kategorii gawędziarzy – grupa dziecięco-młodzieżowa:
I nagroda – Paweł Waszkiewicz z Dobregolasu
II nagroda – Iza Rojewska z Jankowa Młodzianowa
II nagroda – Kinga Gutowska z Nowogrodu
Wyróżnienie – Kinga Sendrowska z Dobregolasu
Wyróżnienie – Izabela Piaścik z Dobregolasu
Wyróżnienie – Wiktoria Wasiewicz z Dobregolasu
Wyróżnienie – Dominika Walczyk z Dobregoalsu
Wyróżnienie – Mateusz Dziczek z Dobregolasu
Na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbywający się podczas XXIV Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie komisja kwalifikuje zdobywców I i II miejsc we wszystkich kategoriach pod warunkiem przygotowania programu opartego na folklorze kurpiowskim.
Nagrody laureatom ufundowali: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, Fundacja Sztuk i Dialogu oraz dla najlepszej kapeli ufundowali Państwo Bogumiła i Marek Olbryś.
Zadanie dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Łomży i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zbójna, dn. 14.05.2017 r.
Kolejność występów - Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych Zbójna 2017
Kolejność występów na Regionalnym Przeglądzie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych - Zbójna 2017, 14.05.2017 r.
14.05 - Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
14.10 - Duet Akordeonowy ROK Łomża
14.15 - Antoni Dymerski z Wyku – instrumentalista, harmonia pedałowa
14.20 - Eugeniusz Nasiadko z Mątwicy – solista śpiewak
14.25 - Wiktoria Wąsiewicz z Dobregolasu-gawędziarka
14.30 - Ewa Łępicka z Wyku – solistka śpiewaczka
14.35 - Paweł Waszkiewicz z Dobregolasu- gawędziarz
14.40 - Krystyna Gromadzka z Kolna – instrumentalistka
14.45 - Dominika Walczyk z Dobregolasu-gawędziarka
14.50 - Eugania Kuliś z Turośli – solistka śpiewaczka
14.55 - Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Zambrowa- gr. dziecięca,
15.05 - Hanna Ksepka z Kuzi – solistka śpiewaczka
15.10 - Ludwik Sztachański z Taraskowa – instrumentalista harmonia pedałowa
15.15 - Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi
15.25 - Marian Góralski z Turośli – instrumentalista skrzypce
15.30 - Kinga Sendrowska z Dobregolasu- gawędziarka
15.35 - Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Zambrowa- gr. młodzieżowa
15.45 - Dawid Sutkowski z Turośli – instrumentalista, harmonia pedałowa
15.50 - Zespół Śpiewaczy z Turośli
15.55 - Adam Sadłowski z Turośli – instrumentalista harmonia pedałowa
16.00 - Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
16.10 - Izabela Piaścik z Dobregolasu-gawędziarka
16.15 - Piotr Zakrzewski z Nowogrodu – instrumentalista akordeon
16.20 - Urszula Charubin ze Zbójnej – instrumentalistka, harmonia pedałowa
16.25 - Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
16.30 - Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej,
16.40 - Mateusz Dziczek z Dobregolasu-gawędziarz
16.45 - Kapela Jana Kani z Turośli
16.55 - Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie” z Turośli
17.05 - Natalia Zadroga z Turośli – instrumentalistka skrzypce
17.10 - Zespół Śpiewaczy „ Laskowianki" z Zambowa
17.20 - Dziecięcy Zespół Śpiewaczy „Turoślanie” z Turośli- dziewczęta
17.30 - Karol Sadłowski z Turośli – instrumentalista harmonia pedałowa
17.35 - Jakub Kawałek z Turośli – instrumentalista harmonia pedałowa
17.45 - Kinga Gutowska z Nowogrodu - gawędziarka
17.50 - Dawid Ciecierski z Turośli – instrumentalista harmonia pedałowa
17.55 - Kapela Ludowa „Szansa”z Zambrowa
18.05 - Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa
18.15 - Eugeniusz Piaścik z Dębnik- instrumentalista harmonia pedałowa
18.20 - Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
18.30 - Izabela Rojewska z Jankowa Młodzianowa – gawędziarka
18.35 - Jan Kania z Turośli – instrumentalista, harmonia pedałowa
18.40 - Agnieszka Żemek – Pawczyńska z Łomży- solistka śpiewaczka
18.45 - Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej
Tegoroczny Przegląd odbędzie się 14 maja 2017 r. Przegląd adresowany jest do uczestników pochodzących z powiatów: Łomża, Zambrów, Grajewo, Kolno, Wysokie Mazowieckie i gmina Goniądz (obszar dawnego województwa łomżyńskiego).
Program:
14.00 - Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych
18.30 - koncert zespołu Znad Mereczanki
19.00 - występ zespołu ITEX
ok. godz. 20.00 - ogłoszenie wyników Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych - Zbójna 2017
Podczas trwania imprezy będą się odbywały (13.00-19.00):
- kiermasz sztuki ludowej
- konkurencje zręcznościowe dla publiczności
- atrakcje dla dzieci.
Zgłoszenie odbywa się po wypełnieniu karty zgłoszenia i nadesłaniu jej na adres Regionalnego Ośrodka Kultury, 18-403 Łomża ul. Małachowskiego 4, do 28 kwietnia 2017 r. Zgłoszenia przysłane po terminie nie będą uwzględniane w programie konkursu!
Przegląd jest konkursem kwalifikującym zespoły, solistów, kapele i
gawędziarzy na konkursy ogólnopolskie o podobnych charakterze, m.in. na
XXIV Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej, które odbędą się dnia 17
czerwca 2017 roku w Nowogrodzie.
Przegląd ma na celu: prezentację
tradycji ludowego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca,
popularyzację tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie
folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych.
Organizatorzy:
Fundacja Sztuk i Dialogu
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego
Wójt Gminy Zbójna
Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej
Pomocy finansowej udzielili:
Starostwo Powiatowe w Łomży
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Współorganizatorzy:
Gimnazjum w Zbójnej
Szkoła Podstawowa w Zbójnej
Ochotnicza Straż Pożarna w Zbójnej
Podczas Przeglądu obowiązuje zakaz fotografowania, filmowania oraz nagrywania bez zgody organizatora.
Załączniki
Protokół Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 2016
- Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
- Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
- Dawid Ciecierski z Turośli
- Zespół Śpiewaczy "Laskowianki" z Laskowca Starego
Gratulujemy zwycięzcom!
Protokół
z posiedzenia komisji
Regionalnego
Przeglądu Kapel, Śpiewaków
i Gawędziarzy Ludowych w
Zbójnej
15 maja 2016
Komisja w składzie:
Jerzy
Białobrzewski – przewodniczący jury, założyciel
i wieloletni choreograf Zespołu Tańca Ludowego „Ostrołęka”
Józef Zyśk – członek jury, kierownik
Działu Dziedzictwa Kulturowego i Inicjatyw Artystycznych WOAK
Białystok
Dariusz Kryszpiniuk– członek jury, instruktor
ds organizacji imprez muzycznych i tańca Działu Dziedzictwa
Kulturowego i Inicjatyw Artystycznych WOAK Białystok
postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii zespołów śpiewaczych – dorośli:
I nagroda
Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
II nagroda
Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi
Zespół Śpiewaczy z Turośli
Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego
W kategorii zespołów śpiewaczych – grupa dziecięco-młodzieżowa:
I nagroda
Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli- grupa dziewczęca
II nagroda
Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego- grupa dziewczęca
Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego- grupa dziecięca
W kategorii solistów śpiewaków – grupa dorosłych:
I nagroda -Hanna Ksepka z Kuzi
II nagroda- Ewa Łempicka z Wyku
W kategorii solistów śpiewaków – grupa dziecięco-młodzieżowa:
I nagroda nie przyznano
II nagroda
Ewa Lemańska ze Zbójnej
Małgorzata Lemańska ze Zbójnej
W kategorii solistów instrumentalistów- grupa dorosłych:
I nagroda
Jan Kania z Turośli
Eugeniusz Piaścik z Dębnik
II nagroda
Ludwik Sztachański z Taraskowa
Marian Góralski z Turośli
wyróżnienie -Michał Olchowik z Łomży
W kategorii solistów instrumentalistów- grupa dziecięco- młodzieżowa:
I nagroda -Dawid Ciecierski z Turośli
II nagroda
Dawid Sutkowski z Turośli
Adam Sadłowski z Turośli
Wojciech Musiak z Turośli
W kategorii kapel:
I nagroda -Kapela Jana Kani z Turośli
II nagroda- Kapela Ludowa „Szansa” z Zambrowa
W kategorii zespołów folklorystycznych – dorośli:
I nagroda- Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa
W
kategorii zespołów folklorystycznych
– dzieci i młodzież:
I nagroda nie przyznano
II nagroda
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie” z Turośli
W kategorii gawędziarzy – grupa dziecięco- młodzieżowa:
I nagroda- Kinga Gutowska z Nowogrodu
wyróżnienia: Izabela Rojewska z Nowogrodu
Na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbywający się podczas XXIII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, który odbędzie się 19 czerwca 2016 roku komisja kwalifikuje laureatów I i II miejsc we wszystkich kategoriach pod warunkiem przygotowania programu opartego na folklorze kurpiowskim.
Ponadto laureaci I i II miejsc we wszystkich kategoriach zakwalifikowani zostali do udziału w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych „W poszukiwaniu i Przekazywaniu Folkloru", który odbędzie się 2 lipca 2016 roku w Czarnej Białostockiej.
Nagrody laureatom ufundował Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
Kolejność występów - Przegląd w Zbójnej 15.05.2016
Tylko w niedzielę 15 maja 2016 od godz 14.00 w Zbójnej jedyna taka okazja aby usłyszeć i zobaczyć różnorodność folkloru regionu łomżyńskiego. Zapraszamy serdecznie .
14.00- rozpoczęcie Regionalnego Przeglądy Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych |
|
-Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej |
|
-Ula Charubin z Dobrego Lasu- gawędziarka |
|
-Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi |
|
-Kinga Gutowska z Nowogrodu- gawędziarka |
|
-Dawid Ciecierski z Turośli – instrumentalista, harmonia pedałowa |
|
-Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu |
|
-Ewa Łempicka z Wyku – solistka śpiewaczka |
|
-Karol Sadłowski z Turośli- instrumentalista, harmonia pedałowa |
|
-Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli- grupa dziewczęca |
|
- Adam Sadłowski z Turośli – instrumentalista, harmonia pedałowa |
|
-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej |
|
-Dawid Sutkowski z Turośli- instrumentalista, harmonia pedałowa |
|
-Ewa Lemańska ze Zbójnej- solistka śpiewaczka |
|
-Wojciech Musiak z Turośli – instrumentalista, harmonia pedałowa |
|
-Izabela Piaścik z Dobrego Lasu - gawędziarka |
|
-Eugeniusz Piaścik z Dębnik- instrumentalista, harmonia |
|
-Małgorzata Lemańska ze Zbójnej- solistka śpiewaczka |
|
-Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego- grupa dziewczęca |
|
-Kapela Jana Kani z Turośli |
|
-Marian Góralski z Turośli – instrumentalista, skrzypce |
|
-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie” z Turośli |
|
-Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego |
|
-Jan Kania z Turośli – instrumentalista, harmonia pedałowa |
|
-Kinga Sendrowska z Dobrego Lasu - gawędziarka |
|
-Integracyjny Zespół folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa |
|
-Mateusz Dziczek ze Zbójnej - gawędziarz |
|
-Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego- grupa dziecięca |
|
-Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy |
|
-Ludwik Sztachański z Taraskowa- instrumentalista, harmonia |
|
-Izabela Rajowska z Nowogrodu- gawędziarka |
|
-Kapela Ludowa „Szansa” z Zambrowa |
|
-Zespół Śpiewaczy z Turośli |
|
-Weronika Kołdys z Dobrego Lasu- gawędziarka |
|
-Michał Olchowik z Łomży – solista instrumentalista , harmonia |
|
-Hanna Ksepka z Kuzi – solistka śpiewaczka -Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej |
|
Ok.18.00 - zakończenie przesłuchań |
Przegląd realizowany dzięki pomocy:
Starostwa Powiatowego w Łomży
Urzędu Gminy Zbójna i Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej
Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Marszałek Województwa Podlaskiego
Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 2015 - WYNIKI
Protokół z posiedzenia komisji Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 17 maja 2015
Protokół
z posiedzenia komisji
Regionalnego
Przeglądu Kapel, Śpiewaków
i Gawędziarzy Ludowych w
Zbójnej
17 maja 2015
Komisja w składzie:
Jerzy
Białobrzewski – przewodniczący Jury
Józef Zyśk – członek
Jury
Teresa Pardo – członek Jury
postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii zespołów śpiewaczych – dorośli:
I nagroda:
-Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
-Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
-Zespół Śpiewaczy z Turośli
II nagroda:
-Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Laskowca Starego
-Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi
-Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
W kategorii zespołów śpiewaczych – grupa dziecięco-młodzieżowa:
I nagroda:
-Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli
II nagroda:
-Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
III nagroda:
-Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Laskowca Starego”(dzieci)
-Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Laskowca Starego”(młodzież)
W kategorii solistów śpiewaków – grupa dorosłych:
I nagroda:
-Eugenia Kuliś z Kruszy
-Ewa Łempicka z Kuzi
-Anna Chmielewska z Nowogrodu
W kategorii solistów śpiewaków – grupa dziecięco-młodzieżowa:
I nagroda:
-Małgorzata Lemańska ze Zbójnej
-Ewa Lemańska ze Zbójnej
W kategorii solistów instrumentalistów- grupa dorosłych:
I nagroda:
-Eugeniusz Piaścik z Dębnik
-Jan Kania z Turośli
III nagroda:
-Marian Kuliś z Kruszy
W kategorii solistów instrumentalistów- grupa dziecięco- młodzieżowa:
II nagroda:
-Dawid Ciecierski z Turośli
-Wojciech Musiak z Turośli
-Karol Sadłowski z Turośli
III nagroda:
-Dawid Sutkowski z Turośli
wyróżnienia:
-Jakub Kawałek z Turośli
-Aleksandra Ruszczyk z Turośli
-Szymon Stachelek z Turośli
-Adam Sadłowski z Turośli
W kategorii kapel:
I nagroda:
-Kapela Jana Kani z Turośli
-Kapela Kurpiowska ze Zbójnej
W kategorii zespołów folklorystycznych – dorośli:
I nagroda:
-Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa
W
kategorii zespołów folklorystycznych
– dzieci i młodzież:
I nagroda:
-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej
II nagroda:
-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie”
W kategorii gawędziarzy – grupa dziecięco- młodzieżowa:
I nagroda:
-Agnieszka Siwik z Dobrego Lasu
II nagroda
-Daniel Lemański z Lemana
-Rafał Dobrowolski z Lemana
III nagroda
-Kacper Lemański z Lemana
-Kacper Malczyk z Nowej Rudy
wyróżnienia:
-Weronika Szymańska ze Szkoły Podstawowej w Konarzycach
-Karina Biedrzycka ze Szkoły Podstawowej w Konarzycach
-Mateusz Dziczek z Dobrego Lasu
Na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbywający się podczas XXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie komisja kwalifikuje zdobywców I i II miejsc we wszystkich kategoriach pod warunkiem przygotowania programu opartego na folklorze kurpiowskim.
Nagrody laureatom ufundowali: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku wysokości 2000 zł, oraz Bogumiła i Marek Olbryś w wysokości 500 zł (nagrodę im. Heleny i Bolesława Olbryś „ dla najlepszej kapeli”).
Nagrodę im. Heleny i Bolesława Olbryś otrzymały kapele: Kapela Jana Kani z Turośli i Kapela Kurpiowska ze Zbójnej.
Zbójna, 17.05.2015 r.
Przegląd realizowany dzięki pomocy:
Starostwa Powiatowego w Łomży
Urzędu Gminy Zbójna i Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej
Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sponsor główny: Van Pur S.A. marka Łomża
Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej- program 17. 05. 2015
Organizatorzy Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej uprzejmie proszą wszystkie grupy i solistów o przybycie i zarejestrowanie się w biurze organizacyjnym najpóźniej do godz. 12.30.
Szczegółowy program występów dostępny będzie w miejscu trwania imprezy w biurze organizacyjnym.
Do miłego zobaczenia w Zbójnej!
Ogólny program imprezy:
13.00 |
- rozpoczęcie Regionalnego Przeglądy Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych |
|
13.05 |
- Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej |
|
- Weronika Szymańska, SP w Konarzycach - gawędziarka |
||
-Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego”(młodzież) |
||
-Antoni Dymerski z Wyku – harmonia pedałowa |
||
- Karina Biedrzycka, SP Konarzyce- gawędziarka |
||
-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej |
||
- Kapela Kurpiowska ze Zbójnej |
||
- Rafał Dobrowolski z Lemana- gawędziarz |
||
-Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej |
||
-Kacper Malczyk z Nowej Rudy -gawędziarz |
||
- Aleksandra Ruszczyk z Turośli - harmonia pedałowa |
||
-Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Laskowca Starego”(dzieci) |
||
-Kacper Lemański z Lemana - gawędziarz |
||
-Ewa Lemańska ze Zbójnej -solistka śpiewaczka |
||
-Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli |
||
-Daniel Lemański z Lemana - gawędziarz |
||
-Szymon Stachelek z Turośli - harmonia pedałowa |
||
-Mateusz Dziczek z Dobrego Lasu - gawędziarz |
||
-Jakub Kawałek z Turośli- harmonia pedałowa |
||
-Małgorzata Lemańska ze Zbójnej - solistka śpiewaczka |
||
-Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie” |
||
-Kapela Jana Kani z Turośli |
||
-Agnieszka Siwik z Dobrego Lasu- gawędziarka |
||
16.00-16.30 |
przerwa |
|
16.30 |
-Eugeniusz Piaścik z Dębnik – harmonia pedałowa |
|
-Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi |
||
- Karol Sadłowski z Turośli - harmonia pedałowa |
||
- Eugenia Kuliś z Kruszy - solistka śpiewaczka |
||
- Adam Sadłowski z Turośli- harmonia pedałowa |
||
- Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa |
||
- Dawid Sutkowski z Turośli - harmonia pedałowa |
||
-Honorata Ruszczyk z Nowej Rudy-solistka śpiewaczka |
||
- Dawid Ciecierski z Turośli - harmonia pedałowa |
||
-Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy |
||
- Anna Chmielewska z Nowogrodu -solistka śpiewaczka |
||
- Wojciech Musiak z Turośli - harmonia pedałowa |
||
-Zespół Śpiewaczy z Turośli |
||
-Ludowy Zespół Śpiewaczy„Laskowianki” z Laskowca Starego(dorośli) |
||
- Ewa Łempicka z Kuzi- solistka śpiewaczka |
||
- Marian Kuliś z Kruszy -harmonia pedałowa |
||
|
||
-Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej | ||
|
||
18.40 |
- zakończenie przesłuchań. |
18.40 - 24.00 - Występ Zespołu ITEX
Podczas trwania imprezy będą się odbywały(13.00-19.00):
- kiermasz sztuki ludowej i rękodzielniczej,
- konkurencje zręcznościowe dla publiczności,
- atrakcje dla dzieci
Ogłoszenie protokołu połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień nastąpi w dniu trwania imprezy około godziny 20.00
Przegląd realizowany dzięki pomocy:
Starostwa Powiatowego w Łomży
Urzędu Gminy Zbójna i Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej
Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sponsor główny: Van Pur S.A. marka Łomża
Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 2015
Tegoroczny Przegląd odbędzie się 17 maja 2015 r. Przegląd adresowany jest do uczestników pochodzących z powiatów: Łomża, Zambrów, Grajewo, Kolno, Wysokie Mazowieckie i gmina Goniądz (obszar dawnego województwa łomżyńskiego).
Zgłoszenie programu odbywa się po wypełnieniu karty zgłoszenia i nadesłaniu jej na adres Regionalnego Ośrodka Kultury, 18-403 Łomża ul. Małachowskiego 4, do 24 kwietnia 2015 r. Zgłoszenia przysłane po terminie nie będą uwzględniane w programie konkursu!
Organizatorzy:
-Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego
-Wójt Gminy Zbójna
-Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej
Przegląd realizowany dzięki pomocy:
Starostwa Powiatowego w Łomży
Urzędu Gminy Zbójna i Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej
Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sponsor główny: Van Pur S.A. marka Łomża
Załączniki
Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej - WYNIKI
Protokół z posiedzenia komisji
Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej
18 maja 2014
Komisja w składzie:
Jerzy Białobrzewski – przewodniczący jury
Józef Zyśk – członek jury
Teresa Pardo – członek jury
postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii zespołów śpiewaczych – dorośli:
I nagroda: Kobiecy Zespół Śpiewaczy
ze Zbójnej
Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
Ludowy Zespół Śpiewaczy „
Laskowianki” z Laskowca Starego
II nagroda: Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
Zespół Śpiewaczy z Turośli
Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy
wyróżnienia: Zespół „Zabielanki” z Zabiela
Zespół „Maryna” z Łomży
W kategorii zespołów śpiewaczych – grupa dziecięco-młodzieżowa:
I nagroda: nie przyznano
II nagroda: Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli
Dziewczęcy Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego
Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu
W kategorii solistów śpiewaków – grupa dorosłych:
I
nagroda: Honorata Ruszczyk z Nowej Rudy
II nagroda: Eugenia Kuliś z Kruszy
Agnieszka Żemek – Pawczyńska z Łomży
Kinga Estkowska z Nowogrodu
W kategorii solistów śpiewaków – grupa dziecięco-młodzieżowa:
I nagroda: Małgorzata Lemańska ze
Zbójnej
W kategorii solistów instrumentalistów:
I nagroda: Jan Kania z Turośli
II nagroda: Eugeniusz Piaścik z Dębnik
III nagroda: Ludwik Sztachański z Taraskowa
W kategorii kapel:
I nagroda: Kapela Kurpiowska ze
Zbójnej
II nagroda: Kapela Jana Kani z Turośli
Kapela Ludowa „Szansa” z Zambrowa
W kategorii zespołów folklorystycznych – dorośli:
I nagroda: nie przyznano
II nagroda: Integracyjny Zespół Folklorystyczny „ Szansa” z Zambrowa
wyróżnienie: Zespół „Łomżyniacy” z Łomży
W kategorii
zespołów folklorystycznych – dzieci
i młodzież:
I nagroda: nie przyznano
II nagroda: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej
Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „ Turoślanie” z Turośli
W kategorii gawędziarzy – grupa dorosłych:
I nagroda: nie przyznano
II nagroda: Przemysław Przestrzelski z Łomży
III nagroda: Jadwiga Wojewoda z Łomży
W kategorii gawędziarzy – grupa dziecięco- młodzieżowa:
I nagroda: nie przyznano
II nagroda: Jakub Mazewski z Konarzyc
Karina Biedrzycka i Weronika Szymańska z Konarzyc
Na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich odbywający się podczas XXI Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie komisja kwalifikuje zdobywców I i II miejsc we wszystkich kategoriach pod warunkiem przygotowania programu opartego na folklorze kurpiowskim.
Ponadto laureaci I i II miejsc zaproszeni są na 37 edycję „ W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru” w dniu 5 lipca 2014 roku do Czarnej Białostockiej.
Nagrody laureatom ufundowali: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku wysokości 2000 zł , Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego w wysokości 1000 zł (dla najlepszych zespołów), oraz Bogumiła i Marek Olbryś w wysokości 500 zł (nagrodę im. Heleny i Bolesława Olbryś „ dla najlepszej kapeli”).
Nagrodę Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego otrzymały zespoły z Turośli.
Nagrodę
im. Heleny i Bolesława Olbryś otrzymała Kapela Kurpiowska ze
Zbójnej.
Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zbójna, 18.05.2014 r.
Fotogaleria
Regionalny Przegląd w Zbójnej- program, 18 maja 2014, rozpoczęcie godz.13.00
Cel przeglądu
- prezentacja tradycji ludowego muzykowania, stylu śpiewania, gwary i tańca, popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie, jak również zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych,
- wytypowanie najlepszych zespołów kurpiowskich na Ogólnopolski Przegląd Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie (15 czerwca 2014 r.).
Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej
18 maja 2014 r.
kolejność występów
13.00 |
- rozpoczęcie Regionalnego Przeglądy Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych |
|
13.05 |
- Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej |
|
13.15 |
- Jakub Mazewski z Konarzyc- gawędziarz |
|
13.20 |
- Dziecięcy Zespół Folklorystyczny ze Zbójnej |
|
13.30 |
- Małgorzata Lemańska ze Zbójnej- solistka śpiewaczka |
|
13.35 |
- Antoni Dymerski z Wyku- solista instrumentalista |
|
13.40 |
- Zespół „Łomżyniacy” z Łomży |
|
13.50 |
- Karina Biedrzycka i Weronika Szymańska z Konarzyc- gawędziarki |
|
14.00 |
- Kapela Kurpiowska ze Zbójnej |
|
14.10- 15.00 |
- przerwa |
|
15.10 |
- Zespół „Maryna” z Łomży |
|
15.20 |
- Ewa Lemańska ze Zbójnej - solistka śpiewaczka |
|
15.25 |
- Jadwiga Wojewoda z Łomży - gawędziarka |
|
15.30 |
- Kinga Estkowska z Nowogrodu - solistka śpiewaczka |
|
15.40 |
- Przemysław Przestrzelski z Łomży - gawędziarz |
|
15.45 |
- Kapela Jana Kani z Turośli |
|
16.00 |
- Ludwik Sztachański z Taraskowa- solista instrumentalista |
|
16.05 |
- Eugenia Kuliś z Kruszy – solistka śpiewaczka |
|
16.15 |
- Integracyjny Zespół Folklorystyczny „Szansa” z Zambrowa |
|
16.30 |
- Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli (dziewczęta) |
|
16.40 |
- Honorata Ruszczyk z Nowej Rudy - solistka śpiewaczka |
|
16.45 |
- Dziewczęcy Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego |
|
16.55 |
- Eugeniusz Piaścik z Dębnik – solista instrumentalista |
|
17.00 |
- Dziecięcy Zespół Śpiewaczy z Turośli (chłopcy) |
|
17.10 |
- Ludowy Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” z Laskowca Starego |
|
17.20 |
- Zespół Śpiewaczy z Turośli |
|
17.25 |
- Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu |
|
17.35 |
- Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Turoślanie” z Turośli |
|
17.40 |
- Kapela Ludowa „Szansa” z Zambrowa |
|
17.50 |
- Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy |
|
18.00 |
- Jan Kania z Turośli– harmonia pedałowa |
|
18.10 |
- Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu |
|
18.20 |
- Agnieszka Żemek – Pawczyńska z Łomży- solistka śpiewaczka |
|
18.30 |
- Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej |
|
18.40 |
- zakończenie przesłuchań. |
|
|
|
|
Organizatorzy:
Przegląd realizowany dzięki pomocy:
|
Fotogaleria
Czytaj także
- Finałowy koncert laureatów Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych 2021
- Protokół jury Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 2021
- Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 2021
- Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 2019
- Protokół Jury - Przegląd Kapel,Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych- Zbójna
- Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej- Program
- Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych 2018
- Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych Zbójna 2017 - protokół jury
- Kolejność występów - Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych Zbójna 2017
- Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej