Jerzy Edward Stachura - malarstwo

Jerzy Edward Stachura - malarstwo

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Klub Garnizonowy Łomża
zapraszają wystawę malarstwa Jerzego Edwarda Stachury.
Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 18.00, 20 października 2009 roku w Galerii N w Łomży, Al. Legionów 133.
Wystawie towarzyszy koncert artysty.
Zapraszamy!

Jerzy Edward Stachura

Poeta, bard, malarz. Bratanek i uczeń sławnego Steda -Edwarda Stachury. Sted nazywał go Juniorem - stąd ,,Piosenka dla Juniora i jego gitary".
Urodził się 05.01.1951 r. w Gdyni i całe dotychczasowe życie spędził na Grabówku. Laureat Konkursu o Laur ,,Czerwonej Róży" - Nagroda Peleryny w 1986 r. za tom poezji ,,Na więcej niż jedno życie".
Wydał 12 tomików poezji, jedną mikropowieść ,,Mleczne bary"
-unikalną płytę z piosenkami Edwarda Stachury.

Jerzy Stachura o sobie:
,,...nie napisałem jeszcze wszystkich wierszy, poematów, opowiadań. Nie wyśpiewałem też wszystkich piosenek, które przecież same nucą się w głowie i tylko sięgnąć po gitarę. Skąd wiec malowanie? A jeśli już, to dlaczego tak późno.
Jako kilkunastoletni chłopak przeczytałem ,,Pasję życia" i ,,Moulin Rouge". Van Goghowi zazdrościłem pasji malowania, a nawet cierpienia i udręki. Lautrecowi - sposobu życia.
Pięć lat temu przyszedłem do pracowni mojego przyjaciela, Wojtka Kostiuka. Wojtek właśnie odbijał swoje nowe grafiki. - Masz tu farby i pędzle - powiedział - i maluj sobie coś, bo ja nie mam czasu zajmować się tobą. - Chcąc nie chcąc zacząłem malować
i do dzisiaj nie mogę przestać. Wojtek widząc, że ,,wzięło mnie na dobre" dał mi parę lekcji i cennych wskazówek. Ale co tu dużo mówić - malować to ja się już nie nauczę.
Zatem pacykuje ten swój ulubiony Grabówek, o którym sporo już napisałem wierszy
i piosenek. Czy to jest pasja?’’

Fotogaleria

2009-10-09 12:58 Iza Cierpikowska

Copyright @ 2003 Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin